Unutulmayan Şarkılar - Mehmet Düşürge
Hayatımızın her yerinde şarkılar var elbette.. Eski bir dostu anlatır belki bazısı.. Bazısı sevdamızı çalar nağmelerinde...
Sevgilimize hediye etmişizdir, ortak şarkımız bu olsun demişizdir dinlerken kimisini de.. Radyoda dinlerken sıradaki de benim şansıma çıksın diye dilekler tutmuşuzdur muhakkak..

Bakın geçmişe, çok uzaklara gitmeyin hem, yakınlarımızda durur hala belki de kasetleri, kasetçalarlar yavaş yavaş tarih olmaya yüz tutmuşken, nasıl gülüyoruzdur belki de şimdi kapaklardaki kılıklara oysa az koşmadık peşlerinden, şarkılarını bağır çağır söylediğimiz zamanların üzerinden çok geçmedi.. Hala taze birer anı olarak durur hafızalarımızda..

Hatırlayın şarkılarla tanımlamaz mıydık o gün içinde bulunduğumuz ruh halini.. Bugünkü piyasa şarkılarının çoğu anlatamaz, anlatmaya yetmez içinde kaybolduğumuz karanlıklarda dertlerimizi, kederlerimizi..

ama öyle değildi eskiden, deli dolu yaşanan duygular şarkılarla anlatılırdı, şarkılarda seslenirdik sevgililerimize, şarkılarla anlatırdık neşemizi, şarkılarla dökerdik ruh halimizi kelimelere, nağmeler eşliğinde..

Müslüm Gürses dinleyip isyankar olurduk, kimi zaman hayata isyan ederdik belki de onun şarkılarıyla; Sezen Aksu'yla duygulanırdık, sevgilimize onun şarkılarıyla seslenirdik belki "ben sende tutuklu kaldım" diyerekten ya da adı bizde saklı kalırdı sevdiğimizin, sezenin nakaratlarında..
"Gel yarim ol sevdalım ol.. dertlerimin dermanı ol hercai" diyerekten Çelik gibi paslanmayan sözlerle, gönlümüzdeki sevgiliyi çok çağırdık belki de umutsuz feryatlar eşliğinde..

Kimi zaman yaz yağmurları yağarken yüreğimize bir küçük aşk yetmiştir belki de hasretimizi dindirmeye
Bir daha gelmeyeceğini bildiğimiz sevgililerimize söyledik belki de
"Bilsem ki bir daha hiç dönmeyecek;
Bilsem ki göz yaşım hiç dinmeyecek;
Utanmam yenilmem mutsuzluğuma;
Şimdi sensiz cehennemde yaşlanacağım."

Şarkılar duygularımızın ifade biçimi oldu çoğu zaman..
Yalnız uyuduğumuz gecelerin sabahlara kavuşmasını beklerken gözyaşlarımız yastıkları ıslattığında üzüntü içinde söyledik belki de "sensiz sabah olmuyor, uyanıyorum ansızın, sensiz gün doğmuyor, yalnızım çok yalnızım."
Aşkı ararken umutsuzca haykırdık belki de İbrahim Erkal'la "sırılsıklam aşık olsam, aşık olsam sırılsıklam" diyerekten..

Sigaraya savaş açılıyor bu günlerde, oysa; "sigaramın dumanı sen ateşi ben olayım" diye nakaratlar sıkıştırdık sözlerimize daha kaç sene önce..

"Bir yemin ettim ki dönemem" demişizdir ya da sonuna kadar gelmişizdir aşkın belki de şarkılarla..

Hayatı şarkılarla yaşamışız bir yerde... Şarkıları sıkıştırırken hayatımıza aslında farkında olmadan şarkılara bir hayat sığdırmışızdır..

Mehmet Düşürge

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 751
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 09.09.2009 09:55
Şarkılar duygularımızın ifade biçimi oldu çoğu zaman..


doğru sağol