Tedavi Metodları
Lösemi hastalığının tedavisindeki temel prensip kemik iliğindeki ana kan hücrelerinde oluşan şifre değişikliği ile olgun olmayan blast adı verilen hücrelerin çoğalmasını durdurmak ve sonrasında normal kan elemanlarının yapılmasını sağlamaktır.

Kötü huylu blast hücreler çok hızlı çoğalırlar. Bunlar olgunluk ve çoğalma zamanlarına göre çeşitli evrelere ayrılırlar: 1) Mitoz, 2) G devresi, 3) S devresidir. Tedavideki amaç; birbirinden farklı etkilerdeki ilaçların bir program çerçevesinde uzun süre kullanılarak tüm safhalardaki blastların öldürülmesidir.

Yaklaşık 3 yıl süren tedavide 4 safha yer alır:

1- YÜKLEME TEDAVİSİ (Balyoz Harekatı):

Birbirinden farklı 5-6 çeşit ilaç damardan aynı anda verilir. Amaç kötü huylu hücrelerin 2 ay içerisinde hızla öldürülmesidir. Vücudumuzu işgal etmiş düşman kuvvetlerine karşı dost birliklerin topla, tüfekle, bombayla taarruzudur. Adeta bir Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

2- PEKİŞTİRME TEDAVİSİ (Jet Tesiri):

Paniğe kapılan, dağılan kötü hücreler hemen kendilerini korumak, direnebilmek için zırhlara bürünmekte, gizlenmekte ve çoğalmaya çalışmaktadır. Vücudumuzun silahlı kuvvetleri ile birlikte dost güçler havadan, karadan ve denizden düşmana bombalarla saldırmaktadır. 3-4 ay süren bu tedavide çok yüksek doz birbirinden farklı tesirli ilaçlar damardan verilmektedir.

İşte bu sırda maalesef vücudumuzdaki faydalı hücreler de ölmekte, saçlar dökülmekte, ağızda yaralar çıkmaktadır.

3- ÖNLEYİCİ TEDAVİ (İstihbarat):

Kemik iliğinde yenilmiş, parçalanmış, dağılmış düşman hücrelerinin beyin ve sinir sistemi ve üreme organlarımıza yerleşerek, sinsi sinsi faaliyete geçmelerini önleyici tedavidir. Bazı durumlarda radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanabilir. Bir nevi gizli servis işlevini üstlenirler.

4- YENİDEN ÖRGÜTLENMEYE İZİN VERMEYEN DEVAMLILIK TEDAVİSİ:

Amaç artık tamamen yok edilmiş düşman hücrelerinin vücudumuzda herhangi bir şekilde yeniden çoğalmalarını önlemektir. En son blast yok edilinceye kadar tek tek bulunup parçalanması sağlanır. Yaklaşık 2.5-3 yıl kadar devam eder.

TEKRARLAYABİLİR Mİ?

Toplam 3-3.5 yıl süren tedavi sonunda % 85'lere varan oranda tamamen iyileşme sağlanır. Tedavi sonrasında yalnızca kontrollerle izlenen çocuklarımız, tüm sağlılı kardeş ve arkadaşları gibi normal yaşantılarını sürdürürler. hepimizde olabileceği gibi hastalığı yenmiş bireylerde de löseminin yeniden görülme olasılığı az da olsa vardır. Bu durumlarda da benzer tedaviler ve/veya kemik iliği nakli uygulanabilir.

TEDAVİ PROGRAMLARI:

Kemoterapide seçilen ilaçlar ve hangi zamanlarda, ne dozlarda verilecekleri uzun süren deneyler ve uygulamalar sonrasında belirlenmektedir. Türkiye'den de birçok değerli bilim adamının katıldığı bu çalışmalar, Hematoloji dergilerinde, kongrelerde açıklanmakta ve kullanıma sunulmaktadır. Oluşturulan bilimsel kurumlarda tedavinin başarısı ya da başarısızlıkları izlenmekte ve sonuçları değerlendirilmektedir. Aksayan noktalar, ulusal ve uluslararası bilimsel kurullarda değerlendirilerek yeni ilaçlar, yeni dozlar ya da değişik metodlar uygulamaya konulmaktadır.

KEMOTERAPİ İLAÇLARI:

Lösemi teavisine özgü ilaçların tümü maalesef yurtdışından temin edilmektedir. nakliye sırasında bozulmaması, uygun koşullarda sulandırılması, ısıdan ve ışıktan korunması, istenen sürede ve hızda verilmesi ve damar dışına kaçırılmaması gibi son derece zor ve titiz çalışmaların bir arada olması gerekir.

MALİYET:

Tedavide kullanılan ilaçlar son derece pahalıdır. Bir kutusu 100 milyon lira civarındadır. Yüzlerce şişe ilaç kullanılmaktadır. Kateterleri, kitleri, serumları, kan ürünleri hesaplanacak olursa tedavi maliyeti yüz milyarlarca lirayı bulmaktadır.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN PROBLEMLERİ:

Okuldan uzak kalmak
Arkadaşları tarafından dışlanmak
Toplumun bu çocukların iyileşme şansının olmadığını düşünmesi
Maske yüzünden hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmesi
Çocukların sosyal etkinliklere katılamamaları (Sinema, tiyatro, ...)
Çocukların sevdikleri yiyeceklerden uzak durma zorunluluğu
Kan bulamamak
Parasızlık
Hastanede çocuklarına refakat etmek isteyen ailelerin iş yerlerinden çok sık izin almaları sonucu işlerine son verilmesi

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2901
favori
like
share
dumanalti Tarih: 19.09.2009 23:12
canlarım ya bu küçücük yaşlarında nelerle uğraşıyor nelerle mücadele etmek zorunda kalıyorlar allah hepsine acil şifalar versin sağlıklarına kavuştursun
wolverine Tarih: 15.09.2009 23:27
Çocuklarımıza Özel
Bizlerin en büyük hazinesi olan çocuklarımızın sağlıklı olmalarının yanında kişisel ve sosyal gelişimleri de son derece önemli. İyi bir bireyin özgüveni gelişmiş, kendini ifade edebilen, yaratıcı, duyarlı, düşünen, harekete geçen ve çağdaş olması gerektiğinin bilincinde olarak toplumun gelişime en açık parçası olan çocuklarımızı geleceğe mutlu ve sağlıklı bir nesil olarak yetiştirebilmek en önemli hedeflerimizden birisidir.

Bu hedeften yola çıkarak öncelikle Ankara'da kurduğumuz daha sonra İstanbul ve Diyarbakır'da da hayata geçirdiğimiz Lösemili Çocuklar Okulumuzda eğitim sürecini alışılagelmiş yöntemlerle değil gezerek, görerek, yaşayarak ve hissederek yaşamalarını sağlamaya çalışmaktayız.

Eğitim programımız satranç, seramik, yaratıcı drama, dans, matematik, İngilizce ve Türkçe derslerinden oluşmaktadır. Eğitimlerimizi yaptığımız gezilerle pekiştirerek farkında olmalarını, çevrelerini yorumlayarak değişimi hissetmeleri ve bu değişime katkıda bulunmalarını sağlamaya çabalamaktayız. Kültürel alanlara yapılan gezilerin yanı sıra bowling, sinema, tiyatro, buz pateni, spor faaliyetleri ve açık hava etkinlikleri de çocuklarımızın daha keyifli anlar geçirmeleri amacıyla uygulanmaktadır.

Eğitim dönemlerinin dışında kalan yaz ve yarıyıl dönemlerinde de sosyal eğitimlerimiz devam etmekte çocuklarımızın tatillerini hem eğlenerek, hem öğrenerek keyifli bir şekilde geçirmeleri için düzenlediğimiz kurslarımız hız kesmeden sürmektedir.

Sosyal etkinliklerin lösemili çocuklarımızın duygusal motivasyonlarını olumlu etkilediği, yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağladığı ve tedavi sürecini hızlandırdığı artık modern tıbbın geldiği son noktada kabul gören bir gerçektir. Tüm lösemili çocuklarımızı bu kurslara katılmak için LÖSEV'e davet ediyoruz.

Bütün eğitim aktiviteleri ve geziler konuyla ilgili kuruluşların sponsorluklarıyla gerçekleşmektedir. İnanıyoruz ki çocuklarımız için attığımız her adım bizler için gelişen çağdaş Türkiye'nin habercileri olacaktır.wolverine Tarih: 13.09.2009 15:44
Minik Yogiler

Çocuklarımız uzun süren tedavileri boyunca yoğun stres altında oluyorlar. Hastalıkları nedeniyle aylarca hastanede kalan, eve kapanan, arkadaşlarından ve sevdiği her şeyden uzak kalmak zorunda olan ve hastalığın stresiyle boğuşan çocuklarımızın bu gerginlikten kurtulabilmesi için yogadan faydalanıyoruz.

Bu zorlu süreçte onlara destek olabilecek ve manevi kuvvet sağlayabilecek yöntemleri kullanmaya çalışıyoruz. Resim, satranç, bilgisayar ve faaliyet derslerinin yanında yoga, haftanın bir günü etkinlik derslerini son derece keyif alarak geçirmelerini sağlıyor. Yoga sayesinde çocuklarımızın;
Daha güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip olduklarını
Aktifleştiklerini ve esnek bir yapıya kavuştuklarını gözlemliyoruz. Ayrıca
Yaratıcı oluyor, hayal güçleri genişliyor ve kendilerini daha iyi ifade etmeye başlıyorlar.
Konsantrasyonları artıyor ve daha dikkatli oluyorlar.
Kas yapıları güçleniyor ve dengeleri artıyor.
Nefes egzersizleri ile akciğer kapasitesi artıyor.
Duruş bozukluklarında düzelmeler oluyor.
Kendilerine güvenleri ve duygusal dengeleri artıyor.
wolverine Tarih: 12.09.2009 19:14
Eğitim
Uygulanan tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için çocukların steril ortamda olmaları gerekmektedir. Ayrıca tedavinin belli aşamaları tamamen hastane ortamında gerçekleşmektedir. Fakat bu uzun süreç, lösemili çocuklarımızın okul ortamından ayrı kalmalarına ve eğitimlerinin aksamasına sebep olmaktadır. Çocukların eğitimlerinin yaşıtlarıyla aynı seviyeye ulaşabilmesi için LÖSEV kendi bünyesinde resim, müzik, İngilizce, bilgisayar, drama, kültür-sanat ve Türkçe dersleri vermektedir. Bunun için LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR OKULU kurulmuş olup, bugün itibariyle okulumuzda 5-6 yaş anasınıfı, 6-12 yaş ilköğretim, 12-18 yaş ortaöğretim olmak üzere 100'ü aşkın öğrenci ders görmektedir. Çocukların sosyal-kültürel gelişmelerine katkıda bulunmak için tiyatro, sinema, gezi gibi etkinlikler sürdürülmektedir. Çocukların kalemden deftere, okul çantasından önlüğe her türlü ihtiyacı karşılanmakta, okula geliş gidişleri LÖSEV tarafından karşılanmaktadır.

Eğitim seferberliği çerçevesinde LÖSEV, halen yaklaşık 400 lösemili çocuğa her ay düzenli olarak eğitim bursu vermektedir. bugüne kadar 800 lösemili çocuk bu burstan yararlanmıştır. Bu amaçla iş çevrelerinden, kurum ve kuruluşlardan almakta olduğu yoğun destek ve katılımlarla bu sayıyı arttırmayı amaçlamaktadır. Çocukların okudukları okulları ziyaret ederek öğretmenlerine gerekli bilgileri aktaran vakfımız, ayrıca okul için gereken araç-gereç ve kıyafet ihtiyaçlarını temin etmektedir.

Sosyal etkinlikler
Teşekkürler Fenerbahçe
2001 yılında 8 yaşındayken lösemi teşhisi aldı. Lösante - Lösemili Çocuklar Hastanesinde tedavisi 8 yıldır devam ediyor.
Gözlerini kapadı ve hayal etti…

“Bana tedavim boyunca en çok kuvvet veren duygu Fenerbahçe’nin galibiyetleriydi. Onlarla sevinip, onlarla üzüldüm. Keşke onları bir kez olsun yakından görebilsem, benim için ne ifade ettiklerini anlatabilsem….”


Periler onun sesini duydular. Göker Fenerbahçeli futbolcularla tanıştı, sohbet etti. Mutluluğu gözlerinin içindeki gülümsemedeydi. Yaşama sevinciyle doldu ve her rüyasının olabileceğine inancı arttı. Tıpkı şimdi bu tedavinin biteceğine daha da kuvvetle inandığı gibi.

Bir rüya gerçek oldu, bir çocuğumuz hayata sımsıkı bağlandı.


TEŞEKKÜRLER FENERBAHÇE!!
wolverine Tarih: 10.09.2009 18:40
Köyümüzde Neler Olacak?LÖSEMİLİ AİLE KONUTLARI
Çeşitli büyüklük ve planlarda yapılan konutlar kalabalık aileleri de alabilecektir. Hepsi dayalı, döşeli olacak ve içlerinde televizyonundan, çay kaşığına kadar tüm gereksinimleri bulunacaktır.

3 amaç için kullanılacak konutlar 24 adet olarak planlanmıştır.

1. Ankara dışından çocuklarının tedavileri için Anadolu’muzun çeşitli illerinden göç eden lösemili ve kanserli aileler için konutlar.
2. Tedavisi süren veya tamamlanmış olup, yaşam koşulları uygun olmayan konutlarda oturan lösemili aileler için konutlar.
3. Lösemili çocukken tedavisi başlayan ve tedavisi sonlanmış olan gençlerimiz ve personelimiz için konutlar

LÖSEMİLİ AİLELER KONUK EVİ
5 yıldızlı otel hizmeti verecek olarak bu konuk evinde Anadolu’muzdan kısa süreli tedaviler veya tahliller için gelen aileler yararlanacaklardır. Restorant, toplantı ve spor salonlarının da yer aldığı konuk evinde 2’şer ve 3’er kişilik 20 odamız hizmet verecektir.

ATÖLYELER
Lösemili çocukların anne ve babaları için düzenlenen meslek edindirme kursları ve sonrasında usta üretimleri amacıyla örgü, biçki, dikiş ve diğer el sanatları ile pastacılık, çiçekçilik, çocuk bakıcılığı gibi uğraş atölyeleri açılacaktır.

Bu atölyeler bir yandan ailelerimize sosyal güvence ve gelir sağlarken diğer yandan uğraş tedavisine katkıda bulunacaktır.

SAĞLIK MERKEZİ
Lösemili ve kanserli çocuklarımızın günlük tedavilerinin yapılacağı ünitelerle birlikte modern laboratuarlar yer alacaktır. Klinik araştırmalar ve yeni buluşların yapılacağı ortamlar yaratılacaktır.

EĞİTİM VE SPOR MERKEZLERİ
Lösemili Çocuklar Köyümüzde eğitime ve sağlıklı yaşam için spora büyük önem verilmektedir. Okul öncesi anaokulu, ilköğretim ve lise ile konferans salonları, kapalı açık spor sahaları yer alacaktır. Eğitim ve spor merkezimiz için Maliye Bakanlığı milli emlak genel müdürlüğüne ait olan iki arsanın talebi yapılmış olup, tahsis edilmeleri beklenmektedir.
wolverine Tarih: 10.09.2009 18:38
Bedava Tedavi Olabilir miyim?
EVET - EVEEET - EVEEEEET
Sosyal güvenceniz ne olursa olsun ya da hiç güvenceniz olmasa da Lösante Lösemili Çocuklar Hastanemizde tedavi olabilirsiniz. Muayeneden yoğun bakıma, ilacından tahliline, yemeğinden pijamasına kadar herşeyiniz ta-ma-men bedavadır. Hatta hastalığınız süresince yol paralarınız, sağlık burslarınız ve diğer sosyal gereksinimleriniz de LÖSEV tarafından karşılanmaktadır.
Hastanemize yeni lösemi tanısı alan 0-14 yaş arasındaki tüm çocuklar başvurabilirler. Başvuruda yalnızca hastalığı hakkında bilgi (epikriz) ve nüfus cüzdanı yeterli olmaktadır.
Lösemi tedavisinde dünyadaki en gelişmiş merkezlerle iletişim içinde olan hastanemiz en başarılı sonuçlar ve bilimsel olan tedavi protokollerini uygulamaktadır. Deneyimli ve bilimsel kadrosu, güler yüzlü personeli, lösemili çocuklar için yapılmış yemekleri ve ara öğünleri, son derece steril ortamı ile tüm dünyanın gıpta ettiği bir hastanede kim iyileşmezki?
Hastanemizde tercihen anne refakati kabul edilmektedir. Tek kişilik banyolu televizyonlu odalarda tedaviler uygulanmaktadır. Dışarıdan herhangi bir çamaşır, pijama, oyuncak vs. kabul edilmemektedir. Her ihtiyacınız hastanemiz tarafından sağlanmaktadır.
Tamamen ama her şeyiyle PARASIZ olan bu hastaneye sizleri bekliyoruz. Hiç bir kar amacımız olmadığını ve bizim tek ülkümüzün çocuğumuzun sağlığına kavuşması ve sizlerin yüzlerinin gülmesi olduğunu unutmayın
Löseminin tedavisinde sterilite ve hijyen çok önemlidir.
Lösante'de sebze ve meyveler el değmeden, steril sularla
sebze ve meyve yıkama makinalarında temizlenmektedir.


Tedaviniz sırasında ihtiyacınız olan kan ürünleri ( Eritrosit - Trombosit - Plazma vb.) tarafımızdan temin edilmekte ve ışınlanmaktadır.
Türkiyenin her yerinden tüm lösemili çocuk hastaları kabul ediyoruz. Hatta İstanbul'dan bile hastalar Lösante'yi tercih ediyorlar.
Aileleri için de Ankara'da konaklamak hiç sorun olmuyor. Çünkü Lösemili Çocuklar Konukevimiz kendilerine bedava konaklama ve yemek hizmeti sunmaktadır. LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KONUKEVİ
“Günlerdir açım, acaba bana da hastane yemeğinden veremez misiniz?”
Çok eski değil daha geçen sene bir devlet hastanesinde tedavi gören Diyarbakır'dan Ankara'ya gelmiş lösemili bir çocuğun babası anlatıyor...
“Çocuğumu hemen hastaneye yatırdılar, bize de siz fazla uzaklaşmayın, kan ilaç falan lazım olur dediler. 3 gün, 5 gün, 2 ay gidemedim memlekete. Hastanenin bahçesinde ilaç kolilerinin kartonlarının üzerinde yatıyoruz. Sonra paramız tükendi, anasını yolladım memlekete, kaldım bir başıma. İnanır mısınız doktor bey, cebimde tek kuruş yok, hastane bahçesindeki ailelerle bir ağacın altında toplanıyoruz, aynı kaderi paylaşıyoruz. Haftalardır banyo yapmamışım, günlerdir boğazımdan sıcak bir yemek geçmemiş. Sonra tüm cesaretimi topladım, onurumu, gururumu ayaklar altına aldım, çocuğumun yattığı servisteki hemşireye gittim. Yavrumun durumunu sorduktan sonra bir çırpıda söyledim.
-Günlerdir açım, acaba bana da hastane yemeğinden veremez misiniz?
-Yasak, başhekimin emri var dedi. Ama saat akşam 20:00 de arkadaki çöpün oraya gidersen, dökerlerken istersin diye yol gösterdi.
Çok sevindim. Hemen marketten 3-4 tane naylon torba aldım. O gece çorba, pırasa, makarna doldurdum torbaya, getirdim ağacımızın altına afiyetle yedik, bütün aileler bayram ettik”
Hem de BE-DA-VA Bunları duyduktan sonra kararımızı verdik; bu aileler sokaklardan, hastane bahçelerinden, karton yataklardan kurtulacaktı. Onlar da bizim çocuklarımızdı. Hangi hastanede tedavi görürlerse görsünler, hangi doktorun hastası olurlarsa olsunlar, tüm lösemi ve onkoloji çocuk hastalar artık bizim misafirimizdi.
Kaloriferli, sıcak sulu, tertemiz çarşaflı, buzdolaplı, televizyonlu, oyun odalı, misafir odalı, çay ocaklı lüks odalar onlar için hazırlandı. 3 öğün sıcak yemekleri pişirildi, çamaşırları yıkandı. Hiç para sorulmadı.
Ankara'da tedavi gören lösemi ve onkoloji hastası çocuklar ve anne babaları tedavi aldıkları sürece Lösemili Çocuklar Konağı'nda misafirimiz olabilirler. Kapımız herkese açıktır. Giderken bir hayır duaları yeterlidir.
Bedava Tedavi Olabilir miyim?
wolverine Tarih: 10.09.2009 18:35
Bir Projem Var Diyorsanız...
• Başvuruların tüm detayları ile [email]losev@losev.org.tr[/email] adresine yazılı olarak ulaştırılması gerekmektedir (içerik bilgisi, neden, nerede, ne zaman, nasıl yapılacağı, bilet-duyuru vb. detaylarla ilgili düşünceler, kimler hedefleniyor)

• Proje lösemili çocuklarımız için hazırlanmış olmalıdır.


• Proje kişisel kar amacı gütmemeli, ticari kaygılardan uzak olmalıdır.

• Elde edilen gelirin tamamı lösemili çocuklarımıza ulaştırılmalı, ortak bulunmamalı, paylaştırılmamalıdır.

• Projelerde ortalama kaç kişiye ulaşılacağı ya da ne kadar gelir elde edileceği, yani hedefler net olarak belirtilmelidir.

• Projelere ait veriler düzenli olarak LÖSEV’e iletilmelidir.

• Projede çocuklarımızı suistimal edecek yazılara ve görsellere yer verilmemeli, etik ve ahlaki değerler korunmalıdır.


Lütfen yukarıda açıklanan konularla proje düşüncenizin örtüşüp örtüşmediğini gözden geçiriniz. Vakfımıza ulaşan yüzlerce projeden bu ölçütlere uygun olanlar kabul edilip, LÖSEV Yönetim Kurulu onayı ile belirli protokoller çerçevesinde uygulanmaktadır.

LÖSEV olarak yeni fikir ve önerilerinizi beklemekteyiz. Bu nedenle yanımızda olmak isteyen herkese özenle hazırlanmış, çocuklarımıza yaşam sunacak projeleri için teşekkür ediyor, gösterdiğiniz duyarlılık için kutluyoruz.


wolverine Tarih: 10.09.2009 18:33
Lösemili çocuklar köyü yol, su, elektrik bekliyor
LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, inşaatı devam eden ve 2 ay sonra açmayı planladıkları ''Lösemili Çocuklar Köyü''nün yol, su, elektrik, doğalgaz ve kanalizasyon sorununu, bir yıldır yaptıkları girişimlere rağmen çözemediklerini söyledi.

Güncelleme: 14:23 TSİ 14 Ağustos. 2009 Cuma
ANKARA - Tedavisi süren çocuklar ve aileleri, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), tarafından yaptırılan ve inşaatı devam eden ''Lösemili Çocuklar Köyü''nü gezdi.

''Lösemili Çocuklar Köyü'ne bir tuğla da sizden'' yazılı tişörtler giyen çocuklarla aileleri, ''ASKİ'den su ve kanalizasyon istiyoruz'', ''Sıra sizde. İnşaatı bitirdik. Yardımlarınızı

bekliyoruz'' ve ''Gökçek amca, köyümüze yol, su ve elektrik istiyoruz'' yazılı pankartlar
taşıdı.

Gezi sırasında çocuklara ''Lösemili Çocuklar Köyü'' hakkında bilgi veren LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, 2 ay sonra açmayı planladıkları köyde 10 odalı bir otel ile dayalı döşeli 25 evin bulunacağını söyledi. Ezer, Ankara dışından lösemi tedavisi için gelecek çocukların ailelerinin yararlanacağı köyde organik tarım bahçesi, çiçek serası, spor ve konferans salonu ve atölye bulunacağını belirtti.

BÜROKRASİYİ GEÇEMEDİK, SORUNLARI AŞAMADIK
Tedavisi tamamlanan çocukları yalnız bırakmadıklarını da dile getiren Ezer, ''Buradaki evlerin 3-5 tanesini de sizlere ayırdık. Erkek çocuklarımızın sünnetlerinin yanı sıra evlenecek gençlerimizin düğününü de buradaki balo salonunda yapacağız'' dedi.

Gezinin ardından gazetecilere açıklama yapan LÖSEV Başkanı Ezer, şunları kaydetti:''Böyle imarlı bir yerde yolumuz, suyumuz, elektriğimiz, doğalgazımız ve kanalizasyonumuz yok. Biz 2 ay sonra burayı açıyoruz. Peki ama neyle açacağız? Bir yıldır müracaatlarımıza ve yazışmalarımıza rağmen bu sorunu aşamadık, bürokrasiyi geçemedik. Sanıyorum yetkililer, bu çocukların ve ailelerin sesini duyacaktır.''

KEŞKE KRİZ LÖSEMİDE DE OLSAYDI
Köyün ekonomik krizin en yoğun yaşandığı bir dönemde yapıldığına dikkati çeken Ezer, hayırseverlerin desteğini beklediklerini dile getirdi. Ezer, ''Çarşaftan havluya, koltuktan buzdolabına, laboratuvar cihazından televizyona kadar pek çok şeye ihtiyacımız var. Bu çocukların elinden tutun ve onları yalnız bırakmayın. Biz çok zor koşullarda bu hale getirdik. Kısa sürede köyü açmak istiyoruz. Çünkü çocukların bekleyecek tahammülü yok. Keşke kriz lösemide de olsaydı ve lösemi azalsaydı ama tersi oldu. Kriz arttıkça lösemi ile kanser hastalıkları arttı. O yüzden bir gün bile bizim için geç'' diye konuştu.

Lösemili Çocuklar Köyü'nde tedavi merkezi ile kanser araştırmaları merkezi de oluşturacaklarını belirten Ezer, ''Merkezde, kanserin nedenlerinden yola çıkarak tedavi aşısının Türk bilim adamlarınca bulunacağına inanıyoruz'' dedi.
wolverine Tarih: 10.09.2009 18:26
Tarihçe
Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV*), ilk kez 1998 yılında kuruldu. Lösemili çocukları tedavi amacıyla SSK Ankara Çocuk Hastanesine yatırdığımız ilk günlerdi... Hastane yönetiminden çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine aldığımız olumsuz yanıt sonrasında o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel, aramızda para toplayarak küçük bir televizyon aldık. İlk zamanlarda bir çocuğumuzun yol parasını ya da okul ihtiyacını karşılamak bizler için büyük sorundu. Ancak günler geçtikçe büyüdük, güçlendik; projeler geliştirdik, hedeflerimizi büyüttük. Çocuklarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için dürüstçe ve tüm enerjimizle çalıştık.

24 Eylül 2000 tarihinde Türkiye'nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE'yi hizmete açmış olan Vakfımız; bugüne kadar 5000'e yakın lösemili çocuk ve ailesini yaşama bağlamış, Türkiye'nin ilk LÖSEV - Lösemili Çocuklar Okulu'nu açmış, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Pediatrik Hematoloji Servislerine destek vererek köklü çözümler yaratmayı, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürmüştür.

Bugün onlarca çalışanı, 6000'e yakın lösemili çocuk ve aileleri, binlerce gönüllü üyesiyle kocaman bir aileyiz...


Amacımız
LÖSEV' i kurmaktaki amacımız; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanısıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.

Türkiye'de her yıl 1000-1200 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Bu durum bazen dar bütçeli ailelerde ebeveyni lösemili çocuk ile diğer çocukları arasında seçim yapmaya kadar zorluyor. Bu sebeple vakfımız gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanısıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır