Sinir sistemini baskı altında tutup adeta etkisiz hale getiren uyuşturucu hap Ecstasy, aşırı terleyerek fazla sıvı kaybeden kullanıcıya su ihtiyacını hissettirmiyor, böylece vücudun tehlikeli boyutta kurumasına yol açıyor.

Vücudun tehlikeli boyutta kurumasına yol açan Ecstasy, vücut ısısının 42 dereceye kadar yükselmesine, beyin ve kalp kası hücrelerinin de yanarak ölmesine neden oluyor.

Konya Emniyet Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, cinsel gücü artırdığı iddiasıyla satılan Ecstasy hapın, ölüme kadar götüren son derece tehlikeli etkileri bulunuyor. İçerdiği amfetamin maddesi ve türevleri nedeniyle bağımlılık yapan hap, alındıktan 30 dakika sonra vücutta etkisini göstermeye başlıyor ve 90 dakika sonra da etkide zirveye ulaşıp, yaklaşık 3 saat bu seviyede kalıyor.

Ecstasy, bu süre içinde kişiyi aşırı enerjik yapıyor ve vücutta su kaybına yol açıyor. Sıvı kaybını artırırken merkezi sinir sistemini baskı altında tutması yüzünden su ve yemek ihtiyacını hissettirmeyen uyuşturucu hap, böylece vücudun, kaybolan suyun yerine alınamaması nedeniyle kurumasına neden oluyor.

Kalp atışını ve nabızı artıran Ecstasy, bazen vücut sıcaklığının 42 dereceye kadar çıkmasına yol açabiliyor. Bu durumda hassas olan beyin ve kalp kası hücrelerini yakarak öldüren ya da telafisi güç hasarlar bırakan Ecstasy, kişiyi susuzluk ve açlıktan kurutarak öldürebiliyor.

Savunma mekanizmasını etkileyen, uyku ihtiyacını azaltan Ecstasy, karar verme yeteneğinin kaybolmasına ve kişinin davranışlarını kontrol edememesine neden oluyor.

Hap kişinin, dişlerin kilitlenmesi ve göz bebeklerinin açılmasına yol açtığı için ışıktan rahatsızlık duymasına neden oluyor. Bu yüzden Ecstasy kullananlar kapalı ortamlarda bile güneş gözlüğü takıyor.

Depresyona yol açan, kas ağrılarını bloke eden hap, intihar eğilimini, endişe ve paniği yüzde 90 oranında artırıyor, tansiyonu yükseltiyor ve hücrelerde ciddi tahribata neden oluyor.

CİNSEL GÜCÜ ARTIRMIYOR

Konya Emniyet Müdürlüğü yetilileri, birçok kişinin hapı cinsel gücü artırdığı gerekçesiyle kullandığını ancak böyle bir fonksiyonunun bulunmadığını söyledi. Hapın vücudun yaklaşık 5 günlük öz enerjisini kısa sürede birden kullanmasını sağladığını belirten yetkililer, "Bu durumda zaten 3 saatlik zirve düzeydeki etki sonunda kişide aşırı bitkinlik ortaya çıkıyor" dedi.

Bu hapın diğerlerine göre bazı farklı yönlerinin bulunduğunu ifadeeden yetkililer, şunları kaydetti:

"Normal haplar sade olur, üzerinde herhangi bir işaret, yazı ya da amblem bulunmaz. Ancak bu hapların üzerinde çeşitli amblem, resim ve logolar bulunuyor. Bu amblem ve logolar bir bakıma kaliteyi de gösteriyor. Alıcılar hapı üzerindeki resme göre istiyor. Aileler, bu şekilde üzerinde resimler bulunan hap gördüklerinde harekete geçmelidir. Çünkü satıcılar genç yaştakileri hedef alıyor."

Yetkililer, hapın alkolle alınması durumunda kesinlikle öldürücü olacağını sözlerine eklediler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 985
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 26.12.2005 16:50
paylaşımların için teşekkürler kesinlikle ailenin yetiştirme tarzının önemli olduğuna inanıyorum.
MyNiceWorld Tarih: 26.12.2005 14:01
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
masarac Tarih: 25.12.2005 06:42
o kadar kudurtursa e heralde sonrada öldürür.
Paylaşım için teşekkürler
*_Mucahit_* Tarih: 09.10.2005 20:51
sağol kardeş Allah Razı Olsun
Yüce Rabb'im Yeni yetişen gençleri Ecstasy gibi kötü etkinlerden korusun
Ecstasy gibi bir pisliği ortaya çıkaranlarında Allah'a Havale Ediyorum
HawK Tarih: 09.10.2005 20:14
Emeğine sağlık kardeşim bunu bilerek yapanlar utansın
Kemal50 Tarih: 08.10.2005 16:29
Tesekkür ederim,emeklerine saglik :3:
ozturk Tarih: 07.10.2005 10:12
Numberone Tarih: 29.09.2005 22:20
YapanLara diyip atmamaK Lazım ¿

Çoqu karde$Lerimiz Çhok rahat kandırıLıor ..

ßuna Çhok $ahit oLdum ..

aLLah herkeSi koruSun ..
head Tarih: 28.09.2005 07:15
Allah bu laneti yapanlara ve yapdiranlari isla etsin

paylasim icin cok tsklr