Prematüre bebeklere dinletilen müziğin bebeklerin büyüme ve gelişmelerine yardımcı olduğu belirtildi.
Kanadalı bir grup bilim adamı hastanede müzik dinletilen bebeklerin ve anne-babalarının daha sakin olduklarını bebeklerin bu sayede daha çabuk kilo aldıklarını ve hastanede kalma sürelerinin azaldığını ifade etti.

Dokuz çalışmayı gözden geçiren bilim adamları müziğin ağrıyı da hafiflettiğini ve yemek yeme isteğini arttırdığını söyledi. Müziğin ayrıca kalp atışları ve nefes alıp verme hızları gibi fizyolojik konularda da olumlu etkisi olduğu sanılıyor.

Alberta Üniversitesi'nden bilim adamlarının gözden geçirdiği çalışmaların altısı sünnet gibi acı veren işlemler sırasında bebeklere müzik dinletilmesine odaklanıyor.

Diğer bir çalışma müziğin beslenme oranlarına etkisini kalanları ise müziğin fizyoloji ve davranışlara etkisini inceliyor.

Bilim adamlarının incelediği çalışmaların çoğunda müzik olarak ninnilerin kullanıldığı bazı ninnilerde kalp atışı gibi efektlere de yer verildiği bazı hastanelerde ise Mozart gibi büyük müzisyenlerin eserlerinin çalındığı belirtiliyor.

Çalışmayı yürüten bilim adamlarından Dr. Manoj Kumar "Müziğin fizyolojik parametrelere davranışlara ve acı veren tıbbi işlemler sırasında acının azaltılmasına olumlu etkileri olduğu yönünde kanıtlar bulunuyor." dedi.

Prematüre -yani 37 haftalık gebelik öncesinde- doğumun ilk bir ayda görülen ölümlerin yüzde 75'inin temel nedeni olduğu sanılıyor. Ayrıca yenidoğanların yoğun bakıma alınmaları da çoğunlukla prematüre doğum nedeniyle söz konusu oluyor.

Prematüre doğuma neden olan bir dizi neden bulunuyor. Annenin sigara içmesi rahimde enfeksiyon olması ikiz ya da üçüz bebeklere gebelik bu nedenler arasında sayılıyor

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 398
favori
like
share