Windows 7 - Windows 7 ÖzellikleriDeneme süreciyle bir çok tester Windows 7′yi deneme fırsatı buldu. Bu süreç içerisinde genel yargı Windows 7′nin, Vista’nın aksine çok başarılı olduğuydu.


1) Görev çubuğundaki “Erişilebilir Ağlar” aracı
Eğer bir dizüstü bilgisayar sahibiyseniz sadece bu özellik için bile Windows 7′yi kurmak isteyebilirsiniz. Görev çubuğunayerleştirilen pratik araç ile birlikte sadece tek tıklamayla çevredeki kablosuz ağları algılayıp bağlanabileceksiniz.

2) Pop-up pencereleri artık rahatsız etmeyecek
Eski Windows sürümlerinde özellikle Vista’da her şey için bir pop-up penceresinin açılıp sizin fikrinizi sorması gerçekten çok rahatsız ediciydi. Windows 7 ile birlikte bu oldukça azalmış, artık sağdan soldan çıkan baloncuklarda yerlerini görev çubuğuna bırakmış durumdalar.

3) HomeGroup
Kendi kurduğunuz ev ağınızda HomeGroup özelliği ile dosya paylaşımı artık çok daha kolay olacak. Resim ve müzikleri zahmetsizce diğer bilgisayarlara gönderebileceksiniz. Ayrıca Windows 7 kurulu bilgisayarlar ağları otomatik olarak tarayabilecek.

4) Device Stage
Bilgisayarınıza bağladığınız telefon, kamera, yazıcı gibi aygıtları Device Stage özelliği ile tamamen kontrol edebileceksiniz. Sunduğu kolay arayüzle bu aygıtlar hakkında detaylı bilgi veren Device Stage ile birden fazla aygıtı tek bir çatı altında toplamış olacaksınız.

5) Kaldırılabilir sürücüler için BitLocker desteği
BitLocker, Vista ile gelen bir şifreleme özelliğiydi fakat bu tüm versiyonlarda bulunmamakla birlikte sadece boot aygıtlarında işe yarıyordu. Windows 7 ile birlikte bu özelliği flash bellekler gibi tüm kaldırılabilir sürücülerde kullanabileceksiniz.

6) Hızlı açılış
Vista’da bilgisayarınızın düğmesine bastıktan sonra tamamen bilgisayarın açılması için beklerken gidip kendinize bir kahve yapabilecek kadar zaman bulabiliyordunuz. Windows 7′de bu açılış süresi 30 saniyeye kadar düşebilmekte.

7) Kütüphaneler
Bir çok kaynaktan tek bir yerde toplanan veriler haricinde kütüphaneler (libraries) artık klasör halini almış durumda. Mesela artık tek bir kütüphane ile birlikte bilgisayarınızın içindeki tüm fotoğrafları görmeniz mümkün olabilecek.

8)Gelişmiş UAC
Yine bir Vista özelliği olan UAC’nin (User Account Control) amacı güvenliği arttırmaktı fakat en ufak şeylerde bile uyarı vermesi biraz can sıkıcıydı. Windows 7′de ise UAC yeniden ele alınıp daha kullanıcı dostu bir hal almış böylece gerçek işlevini düzgün bir şekilde yerine getirebiliyor.

9) Dokunmatik ekran
Apple iPhone’da karşımıza çıkan dokunarak işlemleri yapma özelliği Windows 7′de de desteklenmiş durumda böylece dokunmatik bir ekranla bir çok işlemi kolaylıkla yapmak mümkün olabiliyor.

10)Vista yok artık
Kullanıcıların en çok sevdiği şey de bu olacak. Artık Vista çilesi sona eriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 525
favori
like
share