Okaliptüs - Okaliptüs Nedir - Okaliptüs Bitkisi HakkındaAnavatanım Avustralya’dır. Sıtma Ağacı olarak da bilinirim. Sürekli yeşil kokulu yapraklarım ve kokulu çiçeklerim vardır. Gövdem krem-gri pembe ve açık yeşil karışımıdır. Güçlü tekli orta gövdem veya çok gövdeli çalı biçiminde türlerim de vardır. Boyum 40 metre’ye kadar uzayabilir. Yaprak boylarım 12 - 22 cm. kadar olup gençlerde yapraklarımız küçük ve oval yetişkinlerimizde ise uzun ve sivridir. İlkbahar aylarında türüme göre beyaz sarı veya kırmızı çiçekler açarım. Kış aylarında - 6°C’ye kadar dayanabilirim. Odunumdan mobilya sanayiinde kabuklarımdan yapraklarımdan ve tohumlarımdan boya ve ilaç sanayiinde faydalanılır. Üretimim tohumla yapılır. Sulak toprakları sevdiğimden bataklık kurutma işlevimde vardır. Türlerim; Kırmızı Okaliptüs Sarı Limon Okaliptüs Mavi Okaliptüs.


Okaliptüs: (Eucalyptusbaum / Heberbaum / Eucalyptus / Ökaliptüs / Sıtma ağacı)
Haziran-temmuz ayları arasında mor renkli çiçekler açan büyük ağaçlardır. Yaprak şekli bitkinin yaşına göre değişir. Gençlerde sapsız oval açık yeşil; yaşlılarda ise uzunca saplı orak seklinde derimsi ve koyu yeşildir. Çiçekler morumsu kırmızı renkte olup her bir yaprağın koltuğunda birkaçı bir arada bulunur. Meyve küçük ve çok miktarda tohum taşıyan oval şekilli bir kapsüldür. Ana vatani Avustralya olan bu ağaç halk arasında sıtma ve kinin ağacı olarak da tanınmaktadır.


Anadolu’ya ilk defâ Muğla vilayetinin Fethiye kazasında Dalaman’da bir çiftlik kuran Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından süs ağacı olarak sokulmuştur. Diğer taraftan Mersin-Adana demiryolu uğrağındaki istasyonlarda 1886 yılında Fransızlar tarafından istasyon ağacı olarak kullanılmıştır. 1830’a doğru Avustralya’dan Italya’ya getirilen çeşitli cins ökaliptüslerin kış olması dolayısıyla çoğunluğu kuruduğundan bu ağacın yumuşak iklimde yaşamadığı kanaatine varildi. 1852’de Cezayir’de tekrar denendi. Daha sonra da Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’da denenerek sıcak mıntıkalarda yetişeceği anlaşılmıştır. 1893’te Osmanlı Devleti idâresinde bulunan Suriye’de M.H. Morel Beyrut’taki mâlikânesinde çok miktarda ökaliptüs yetiştirmiş ve bu mâlikânesine Lâtince olarak “Villâ Eucalypta (Ökaliptüs Köşkü) adını vermiştir. Çok miktarda ökaliptüs bugün Afrika Avrupa Asya sıcak iklimlerinde yetiştirilerek iktisâdî sihhî maksatlarla dünyanın her kıtasında üretilmekte ve gün geçtikçe de rağbet bulmaktadır. Ökaliptüs ağaçları çok yüksek olan kâbiliyeti fazla miktarda toprak suyunu alıp havaya vermesi sâyesinde bataklık yerlerin kurutulmasında insanlığa olan hizmetlerinin tanınmasını müteakip yalnız Avustralya’da olan gelişme alanı kısa bir zamanda çok genişlemiştir. Bir ökaliptus ağacının yılda ortalama 250 ton suyu alıp havaya verdiği tecrübelerle anlaşılmıştır. 1938’den beri yurdumuzun güney bataklıklarında da yetiştirilmesine büyük önem verildi ve kısa zamanda çok ümit verici neticeler alindi. Tarsus’un Karabucak bataklığının kurutulmasıyla bölgede sıtma hastalığının yayılmasında önemli rol oynayan sivrisineğin nesli kesildi.


Çesitleri: Yüzden fazla çeşidi olmakla birlikte tanınmış ve önemli çesitlerinden bazıları şunlardır:
1. Eucalyptus alpina
2. Eucalyptus amplifolia
3. Eucalyptus amgydalina
4. Eucalyptus andreana
5. Eucalyptus calophylla
6. Eucalyptus citriodora
7. Eucalyptus cocciféra
8. Eucalyptus cordata
9. Eucalyptus cornuta
10. Eucalyptus cosmophylla
11. Eucalyptus diversicolor (Collossea)
12. Eucalyptus globulus
13. Eucalyptus gomphocephala
14. Eucalyptus leucoxilon
15. Eucalyptus robusta
16. Eucalyptus rostrata
17. Eucalyptus viminali
18. Eucalyptus longifolia.


Dünyanın birçok yerinde bilhassa Brezilya’da Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’da Doğu ve Batı Asya’da bir zaman sıtma saçarak insanları ölüme sürükleyen korkunç bataklıklar bugün ökaliptüs ağacının gölgesinde sağlık ve varlık kaynağı olmuştur. Ökaliptuslar bataklığı kurutarak etrafını da tarıma elverişli hâle getirmektedir. Ökaliptus ormanları hava tesirlerini yumuşatarak büyük rüzgârlara mâni olurlar bitkilere zararlı olan toz ve dumanları tutarlar fırtına ve dolu zararlarını kısmen önlerler. Üç yaşından büyük olan ormanlardaki çayır ve ot miktarı da büyük ölçüde olduğundan hayvanlarda verimi arttırmaktadır. Ayrıca arıcılıkta da büyük faydaları görülmüştür. İlk yıllarda aralarına mısır ekilerek değerlendirilebilir. Yurdun güneyinde kurulan ökaliptus ormanlarından büyük ölçüde yakacak temin edilmektedir.


Kullanıldığı yerler: Tâze yapraklarının su buharı ile distillenmesi sûretiyle elde edilen ökaliptus muhtelif cila kafuru çam sakızı ve zamk yine bir nevi vernik olan kokulu reçine îmâlinde kullanılmaktadır. Halk hekimliğinde özellikle solunum yolu hastalıklarında tercih edilir. Öksürüğü keser boğaz ve burun iltihaplarını giderir. İdrar yollarını temizler. Hâricen deri üzerine sürülmek sûretiyle antiseptik olarak da kullanılır. Ökaliptus yaprakları doğrudan doğruya kaynatılarak kullanıldığı gibi yağının tıpta da pek çok faydaları vardır. İlaç olarak veya kaynatma ile buğu koku hâlinde de kullanılır. Yapraklar nefes darlığı kabız balgam söktürücü olarak haşere sokmalarına her nevi ateşlenmeye nezle nevralji bronşit romatizma seker üremi gibi hastalıklarda yağ veya eksitilerek sirke toz sabun pudra ve mâcun seklinde kullanılır. Ayrıca ökaliptus kabuklarından kino reçinesi adi verilen ve içinde bol miktarda tanen bulunan bir madde kuru damıtım yoluyla elde edilmektedir. Yine ökaliptus odununun kuru damıtımıyla elde edilen diğer ürünler; 100 kilo odundan; 25-27 kilo kömür 7 kilo asit asetik 2 kilo alkol metilen 3 kilo katran elde edilebilir.


Özellikleri: Tazelik verici kuvvetlendirici Antiseptik temiz olmayan derilerde akne kepek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir virüslere karşı grip ( boğaz iltihaplanması sinüzit iltihaplanması bronşitte-Antibiyotiğe yardımcı ) bahar nezlesi..romatizma ağrılarında ve sinir iltihaplanmasında. Haşerelere karşı çok kuvvetli tesir eder. Soğuk algınlığı nezle kas tutulmaları sinüs gibi rahatsızlıklarda güçlüdür. Migren ve romatizma ağrılarını dindirir cilt ülseri ve yarayı iyileştirir.


Kullanıldığı yerler:Losyon olarak(yoğunluğu azaltılmış): Nefes darlığında göğüs üzerine sürdüğünde nefes açıcı etkisi vardır.


Buhar yolu ile: Soğuk algınlığı rahatsızlıklarında boğaz ve solunum yolları şikayetlerinde ve bronşitte özellikle uçucu yağından dolayı inhalasyon (buğu) yoluyla yararlanılmaktır. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısına karşı (kaynar suya drog parçaları veya uçucu yağ damlaları ilave edilerek hazırlanan) buğu yöntemiyle kullanılmaktadır


Banyo suyuna ve kompres olarak: Yanıklarda ve yaralarda; Ayrıca üzüntü ve sıkıntıyı dindirici etkisi bulunur. Ev içinde buharla kullanılırsa evdeki bakterileri öldürür.


Uyarılar: gebelikte kullanmayın çocuklara ve bebeklere verilmez yoğun olan formu cilt zararlıdır. Yüksek kan basıncı olanlara sakıncalıdır. Asla ağız yolu ile almayınız. Bir haftadan fazla kullanımda ve tekrarlayan periyodik rahatsızlıklarda hekimle görüşmek gerekir. Nadiren de olsa bazı kişilerde bulantı kusma ve ishal yapabildiği kayıtlıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 786
favori
like
share