Sachmalama Türkçe De Neymiş - Rüştü Erata kitap tanıtımı - Sachmalama Türkçe De Neymiş - Rüştü Erata kitap özeti“Her şey eskir yıpranır unutulur ama bir toplumun dili ‘tam bağımsızlı’ğını korursa sonsuza dek yaşantısını sürdürür.
Sayın Rüştü Erata’nın bu dev çalışması işte bize bunu anımsatıyor bu gerçeği bu dil savaşını…O savaşı yitirmemizin kaçınılmazlığını…
Sayın Erata’nın ortaya koyduğu bu dev yapıt bizi gerçek bir yolculuğa bir büyük savaşıma çağrıdır”

Oktay Akbal / Gazetecei - Yazar

“Türkçenin “üvey evlat” gibi algılandığı bir ülkede asıl sorumlular dururken böyle tek tük insanların kafa yorarak çalışıp çabalayarak Türkçe kitabı yazmaları alkışlanacak bir cesarettir. Bu cesareti gösterenleri ve gösterecekleri kutluyor “kaleminize sağlık” diyorum.”

Jülide Gülizar - İlk TRT Sunucularından

Kitabın içinden

Bir toplum düşünün; kökleri milattan önceye değin uzanıyor.
Bir dil düşünün; onun da kökleri milattan önceye değin uzanıyor.
Bir de şunu düşünün: bu toplumu oluşturan insanların ezici çoğunluğu –doğallıkla- kendi dilini konuşuyor; oysa yöneticileri sözde aydınları sanatçıları ve varlıklı “seçkinleri” başka dillere hayranlık duyuyor ve anadilleri yerine o yabancı dilleri yeğliyor.
Ne yazık ki “biz”den söz ediyorum.
Türkçenin tarihçesine göz gezdirirken; köklü bir geçmişi olan halkımızın doğallıkla kendi “benliğini” koruyup sürdürdüğünü; yöneticilerimiz sözde aydın ve sanatçılarımızınsa karşılaştıkları her güçlü kültürün etkisi altında kalıverdiklerini görmek insanı dehşete düşürüyor.
Demem o ki; yan yana iç içe yaşayan; yaşamın pek çok alanınca alışveriş içinde olan toplumların dillerinin de birbirinden etkilenmesi dilde de “alışveriş” oluşması değil; söz konusu olan başka dillere tamamen teslim olmak kendi dilini bu toprakların ulusal dilini yadsımak!. (sayfa 17)

Kitabın Künyesi

Yazarı: Rüştü Erata
Kitabın adı: sachmalama türkçe de neymiş!
Yayınevi: Yapı yayın
Türü: Edebiyat İncelemesi
Sayfa Sayısı: 231
ISBN: 975-8599-46-1
Basım Tarihi: Mayıs 2004

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 338
favori
like
share