11 Eylül Bursa'mızın düşmanlardan kurtuluşunun yıl dönümü...

İnsanlar için tarih çok önemli. Geçmişlerini bilmek, geleceğe hazırlanırken, geçmişten ders almak, çok önemli. Günü kurtarmak için yapılan çalışmaların, sabun köpüğü gibi eriyip gittiği günümüzde, geçmişle pek ilgilenilmese de tarihi gerçekler unutulmuyor.

Bursa içinde çok önemli günler var. İlk mutlu günümüz, Bursa’nın 1326 yılı 6 Nisan günü Osmanlı ve Türk topraklarına katılması. 615 yıl hür ve bağımsız yaşayan Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan, tarihi ve yönetim alanlarında lider olan Bursa, 8 Eylül 1920 tarihinde kara günlerinden birini yaşadı. 1. Dünya Savaşı vardı. Yunan orduları Bursa’yı işgal etti. O tarihte kara günler, hatta yıllar başladı. Bursa’nın işgal edildiği duyulur duyulmaz Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kürsüsüne kara perde çekildi.
Zalim düşman, zulüm ve acı çektirerek halkı canından bezdiriyordu.

Vatanı işgal eden düşmanlara karşı birleşen, ellerine silah olarak kazma-kürek alan halkımız 26 Ağustos’ta Büyük Taarruzu başlattı. 30 Ağustos’ta, Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat yönettiği Afyon Dumlupınar Savaşı başarı ile kazanıldı. Bu savaş ile Mustafa Kemal’e Başkomutan unvanı verildi. Yurdun her yerinde düşmana karşı verilen savaştan mutlu haberler geliyordu. Başkomutanlık Meydan Muhaberesini kazanan ordumuz, vatan topraklarının kurtarılması ve işgalin sona erdirilmesi için savaştı.

Bursa’da işgal tam 2 yıl 2 ay ve 2 gün sürdü. 11 Eylül 1922’de, 48. Süvari Alayı’na bağlı 3. bölük askerleri Bursa’ya geldi. Bölük komutanı Şükrü Nail (Gökberk), tarihi belediye binasına şanlı Türk Bayrağımızı çekerek işgale son verdi.
Zalim düşmanlardan İnegöl ve Yenişehir ilçelerimiz 6 Eylül’de, İznik ilçemiz 7-8 Eylül’de, Orhaneli ilçemiz 9 Eylül’de, Orhangazi ilçemiz 10 Eylül’de, Gemlik ilçemiz 11 Eylül’de, Mudanya ilçemiz 12 Eylül’de, Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerimiz de 14 Eylül’de işgalden kurtarıldı.
Bursa’nın düşman işgalinden kurtarıldığının Ankara’ya haber verilmesi üzerine, TBMM kürsüsünü kapatan kara örtü açıldı.

Türkiye üzerine oynanan oyunlar bozulmuştu. Esaret sona ermiş, başta Anadolu olmak üzere ülkemizin pek çok yerindeki düşman kovulmaya başlanmıştı.
Bugün, ülkemizin 4. büyük kenti olan, nüfusu 2,5 milyonu aşan Bursa’yı bizlere teslim edebilmek için canlarını veren, esaret yıllarında, düşmanla canla başla mücadele edip yılmayan atalarımızı, şehitlerimizi nasıl unutabiliriz?

Oysa, geçmişle pek ilgilenen yok gibi. Kişisel çıkar ve ekonomik güç gösterileri bugünlerde Bursa’da tartışması bitmeyen gündem maddeleri. Atalarımızın bizlere, korumak, kollamak ve gelecek nesillere aktarmamız için bıraktıkları, miraslarıyla ilgili pek çok tartışma var. Siyasal tercihler ve kısır döngü çekişmeleri var.
Geçmişte Yeşil Bursa, Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde ise “Velhasıl Bursa sudan ibaret bir şehir” olarak nitelendirilmesine rağmen, bugün yeşil alanların azaltılması, yok edilmesi ve susuzluk tehlikesi ile karşı karşıyayız.
Senede bir defa da olsa, Bursa’nın kurtuluşu coşkusunu yaşarken, geçmişi anmak ve hatırlamak yine de güzel.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 805
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 12.09.2009 13:23
iyi kide kurtulumus bursa sehrimiz güzel sehirlermiziden birisi
selcukbrs Tarih: 11.09.2009 19:42
Allah ıma şükürler olsun.

bizi bu şehirden yarattığına binlerce şükür.
ne mutlu türküm,bursalıyım ,bursasporluyum diyene.