NUH KENİŞ
--------------------------------------------------------------------------------
Ne bayramlardı eski bayramlar, deriz. Dillerde pelesenk olmuş basit bir söz mü bu? Hayır, yürekten söylediğimiz bir hayıflanmadır.

--------------------------------------------------------------------------------


Ne bayramlardı eski bayramlar, deriz. Dillerde pelesenk olmuş basit bir söz mü bu? Hayır, yürekten söylediğimiz bir hayıflanmadır.
Evet ne bayramlardı “eski bayramlar”. Evet,güzel bayramlardı bizim için çocukluğumuzun bayramları.İple çekerdik gelmesini bayramlarımızın. Çünkü... Bayramlar bizim yeni elbise demekti, Yeni ayakkabı… Yeni miktarı bol harçlık demekti. Büyük küçük demeden herkesin eline sarılıp öpmek demekti.

Avuç dolusu ‘sorma şeker’ almaktı rengarenk ve tatlı,ama bir o kadar da sert.

(Sorma şeker nedir, bilmeyenler için açıklayalım:Ne şekerlerdi onlar…Mübarekler sanki taştı, taşlar yanında hafif kalır,mermerdiler,hatta granittiler.Birini ancak bir günde sorabiliyorduk. Öyleydiler ama bir önemli vazifeyi de yapıyor idiler.Çekilme zamanı gelen süt dişlerimizin cerrahi uzmanlarıydılar.Fazla acı hissettirmeden tatlı tatlı koparıverirlerdi yerlerinden sallanıp duran dişlerimizi.)

Hiç bitmesin isterdik bayramlarımızın,sonsuzsa kadar sürsün isterdik deliye her gün bayram misali.Fakat,biterdi işte her güzel şeyin tadına varamadan elimizin altından kayıverdiği gibi .Bayramların son gününde hepimiz mahzun melul bir hal alırdık.Bayramımız bitti diye.En çok da harçlıklarımız bitti,balonlarımız patladı,sorulacak şekerimiz kalmadı diye. Ama bir şeyin farkındaydık:O hüznümüz de mutluluğumuzun aromasıydı bizim için.

Bilmiyorum şimdiki çocuklar için de öyle midir bayramlar? Umarım öyledir...

Veya öyle olmalıdır.Yoksa üzülürüm şimdiki çocuklar adına.Bayram bile yaşayamamış çocuklar gözlerimi yaşartır benim. Bir gün bile olsa “bayram” yaşamalı insanlar ve de tabii ki çocuklar. “Bayram gelmiş neyime” dememeli hiç kimse anlıyor musunuz beni? Biz dedirtmemeliyiz bu lafı anlayacağınız. Bir günlük mutluluk bile yeter bazen ulaşamadıklarımız için,bir günlük de olsa hatırlanmak...

Bir bayram günü ne denir başka bilemiyorum.

Sözü uzatmak mümkün ama...

Tüm samimiyetimle herkese- hak verirsiniz ki özellikle çocuklara- “İyi bayramlar” diliyorum. Yok, yanlış dedim.Çocukça bayramlar yaşayın efendim! Çocukça kalın emi!..

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 320
favori
like
share
uCuRuM ciCegi Tarih: 11.09.2009 20:37
biz daha bu yaSta nerde eSki bayramlar diyorken bizden evvelkilerin simdiki bayramlar hakkinda yorumlarini dinlemek lazim ..birde bu bayrama gurbet katarSak

tesekkurler guzeL konuydu