[FONT="Arial Narrow"]


Günlük yaşantımızda çalıştığımız işyerinde herkes tarafından sevilen, sayılan, değer görülen ve aranan bir kişi olmak için, kendi kendimize uygulamamız gereken, bazı davranışlar biçimi vardır.

Bu davranışlar biçimi, bizleri işyerimizde mutlu, uyumlu ve kalıcı olarak kalmamızı sağlar. İşyeri sahibinin, patronun ve oradaki bizlerden daha üst kademede yer alan kişilere karşı, düşlenen bir çalışan olmak için, önce kendimizi ve çalışacağımız işin bize uygun olup olmadığını araştırdıktan sonra, bu işin püf noktalarını idrak etmeliyiz.

İşyeri sahibi tarafından aranılan birer eleman olmak, işyerindeki başarı ve mutluluğumuz için, iş arkadaşlarımızla aramızda geçen uyumlu diyalogla birbirimizi dinleyerek ve anlayarak sağlamakla başlamaktadır. İşyerinde bencillik duygusu en son düşünülecek bir düşüncedir. Orada çalışan diğer iş arkadaşlarıyla aynı işi gütmek ve yeri geldiğinde aynı düşünceye de sahip olmak gerekir.

İşyerinde arkadaşlarımıza veya işimize karşı verdiğimiz sözleri tutmalı. Zamanında bitiremeyeceğimiz görevleri üzerimize almamalı. Bu durum sonucunda çıkabilecek hatalara karşı, iş arkadaşlarımızı sorun altında bırakmamalıyız.

Kimse mükemmel değildir. Ama, işimizde mükemmele yakın olursak bu bizim dezavantajımız değil, aksine avantajımız olacaktır çoğu zaman.

Yaptığımız hataları kabul etmeli . Kendimizi bu durumdan kurtarmak açısından, diğer çalışma arkadaşlarımızı zan altında bırakmamak gerekir. Her şeyde olduğu gibi haklı eleştirilere açık olmalı. Yanlış eleştirilerden bile bir ders çıkarabilecek kadar, kendi kendimizi geliştirmeliyiz. Çünkü biz yaşamak için işe muhtacız. Ve, bu yapılan eleştiriler karşısında bir dağ gibi dimdik durabilmeliyiz.

Bu ifade ettiğim düşünce ve davranış biçimleri, işyerinde çalışma arkadaşlarımızla uymamız gereken kurallardan bazılarıdır. İşimizde başarı ve mutluluk yakalayabilmemiz için, önce işimizi sevmemiz gerekir. Mutsuz ve sağlık koşulları kötü olan bir işyerinde çalışmayı kimse istemez ve tercihte etmez. Ama günümüz koşulları ve yaşam standartları bazen insanlara seçme hakkı tanımıyor.

Eğer işimiz güzel ve bu işten dolayı memnunsak, sadece güzel bir işimiz var diye, hayatın diğer yanlarını ıskalamamak gerekiyor. İş ve özel yaşamımızda mutluluğu ve verimliliği sağlamak açısından. İmkanlar doğrultusunda iş stresinden kendimizi soyutlamak için, kendi kendimize hobiler yaratabiliriz.

Dikkati çekmek istediğim bir konu, her zaman her şeyde olduğu gibi, iş yaşamında da çözüm üretebilen kişiler toplum ve iş çevresinde ön planda yer alırlar.

Dünya global ve değişiyor. Her gün yeni bir teknolojiyle karşı karşıya kalıyoruz. Eğer işimizde uygulayabileceğimiz yeni bir teknoloji ürünü ya da fikri varsa, bunu iş yaşamımızda başarı ve ilerleme sağlamak amacıyla kullanabiliriz. Son zamanın en büyük teknolojik ürünü olan bilgisayar, neredeyse bütün dosyaları ortadan kaldırdı. Kim derdi ki yeni bir ürün çıkacak ve işimizi kolaylaştıracak. Bu yüzden yenilikçi gelişimlere açık olmalıyız. İş yaşantımız neredeyse hayatımızın tümünü oluşturmakta. Mutlu, sağlıklı bir beden için işyerimizdeki davranışlarımız, özel yaşantımız içinde önemlidir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1942
favori
like
share