Makroda Açık Diyafram Kullanımı - Makroda Açık Diyafram Kullanımı Nedir - Makroda Açık Diyafram Kullanımı Hakkında

Makroda çok önem verdiğim ve makrocuların çok işine yarayacağını düşündüğüm "Açık diyafram ve Açı İlişkisini " anlatmak istiyorum.

Bu yazıyı okuduğunuzda düşük f değerleriyle (açık diyafram ) de çok iyi netlikte kareler almayı öğreneceksiniz.


Soru 1: Açık diyafram kullanmanın yararı nedir?

Cevap 1: Açık diyafram kullandığınızda(düşük f değeri), enstantane hızı artar ve böylece titremeden kaynaklı bulanıklık olmaz. Ayrıca arka plan karmaşası giderilir ve tertemiz bir fon elde edilerek model ön plana çıkarılır.


Soru 2: Peki açık diyafram kullanımının zorluğu nedir?

Cevap 2: Açık diyafram (küçük f değeri ) kullanıldığında net alan azalır. O nedenle de tüm objeyi net alanın içine sığdırmak zordur.

Soru 3: Ne yaparsak bu zorluğu aşarız? ( tüm modeli netleriz )

Cevap 3: Açımızı doğru ayarlarsak düşük f değeri ile bile tüm modeli netleriz. Düşük F değerinden dolayı hem hızımız artar hem de tertemiz bir fonumuz olur.


O HALDE BİR ÖRNEKLE AÇI AYARLAMAYI ANLATAYIM:

Kendinizi penaltı noktasında düşünün. Kalenin üst direği de "yusufçuk" olsun. ( biraz büyük bi yusufçuk oldu farkındayım ).

SORUYORUM SİZE: Penaltı noktasındayken üst direğin bir ucuna olan uzaklığınızla diğer ucuna olan uzaklığınız aynı mı?
CEVAP VERİYORSUNUZ: Evet aynı

O halde bir uca netleme yaparsanız (odaklanırsanız) diğer ucu da netlemiş olursunuz. Çünkü iki uca olan uzaklığınız da aynıdır. Dolayısıyla iki uçtan gelen ışık aynı odağa düşer ve ikisi de net olur.

YANİ
Net olmasını istediğiniz yerlere aynı uzaklıkta olmalısınız. İşin püf noktası budur.. O halde modeli tam yandan çekmek gerekir.


Şimdi de, penaltı noktasından biraz sağa doğru gittiğimizi düşünelim. Sağa doğru gittiğimizde kale direğinin sağ üst köşesine yaklaşmış oluruz ama aynı zamanda da sol üst köşesinden uzaklaşmış oluruz.

SORUYORUM SİZE: İki uca olan uzaklığımız aynı olmadığı için, bir uca odaklandığımızda diğer uç da net olur mu?

CEVAP VERİYORSUNUZ: Olmaz.

Çok güzellll... Tabiki de olmaz. İki ucun da net olması için iki ucunda aynı mesafede olması gerekir. Bu, fotoğrafçılığının temel mantıklar5ından biridir.

ÖZETLE

1. Modeli tam yandan çekin ve yusufçuğun baş kısmına odaklanın. Bu sayede kuyruk ucu da aynı uzaklıkta olacağı için tepeden tırnağa bir netlik elde edersiniz.

2. Modele ne biraz sağdan yada soldan ne de biraz yukardan ya da aşağıdan bakın. Tam yandan ve onun seviyesinden bakın.

3. İlk iki maddeyi yerine getirdiğinizde düşük f değeri bile kullansanız model tamamen net olur. Hem de düşük f değeri kullandığınızda çekim hızınız artacak ve fonunuz güzel olacak.


Benim bu yöndeki çalışmam f4 ile çekildi.
Konuya çok iyi bir örnek olduğu için mutlaka bakın :


Çoğunlukla makro çalışan ve buna çok zaman ayıran biri olarak sizlere sunabileceğim en güzel tecrübem budur.

Soru 4 : Açımıza dikkat etmezsek ne olur?

Cevap 4: Açınıza dikkat etmezseniz farklı uzaklıklar olacağı için modeli tam anlamıyla netlemek çok zor olacaktır. Netleyebilmek için yüksek f değeri kullanacaksınız ve bunun sonucunda hem çekim hızınız çok düşecek ( bu da titreme ve bulanıklık demek ) hem de arka plan belirginleşecek ve fonunuz çok kötü olacak.

UYARI

1. Kullanacağınız f değeri yakınlaşma miktarınıza göre değişir. O nedenle değişik f değerleri kullanarak denemeler yapın ve en uygun olanı belirleyin. benim bu yöndeki diğer karelerim f5,6 ve f7,1 ile çekildi. Yani herzaman f4 sizi kurtarmayabilir. Bunu birkaç denemeyle siz belirleyeceksiniz.
2. Detay alınan çok yakın çekimlerde açık diyafram kullanılmaz. Aksine yüksek bir f değeri kullanılır. Yani modeli boydan kareleyecekseniz mümkün olduğu kadar küçük f değeri ( yeterli netliği oluşturabilecek bir değer ), baş kısmından detay alacaksanız yüksek f değeri kullanılır.


Erkmen ALTUNKAYNAK

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 585
favori
like
share