Zor İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları


Hayat seçimlerden ibarettir. İletişim de... Günlerinizi stres dolu iletişimle sinirden köpürerek de geçirebilirsiniz, düşük stresli ve verimli iletişim de kurabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızla hatta zor insanlarla nasıl iletişim kurduğunuz sizin seçiminizdir.
Performans uzmanı Peter Murphy'ye göre düşük stresli iletişim kurmak için 3 yol bulunuyor.

Davranışın Ardındaki Olumlu Niyeti Bulun

Eğer kaba, negatif, görgüsüz biriyle konuşuyorsanız, rahatsız, sinirli ve agresif olmanız çok kolay. Ancak bu, durumu daha da zorlaştıracaktır. Onun yerine başka bir yol deneyin. Konuştuğunuz kişinin olumlu niyetini bulmaya çalışın. Yani kendinize şunu sorun: "Bu davranışın ardındaki ne gibi bir olumlu neden olabilir?"

Konuştuğunuz kişi sinirliyse, acısını ve sinirini ifade ettiğini düşünebilirsiniz. Doğru cevabı bulamayabilirsiniz ama önemli olan olumlu bir yön bulmaktır.

Karşınızdaki kişinin negatif davranışının altında aslında pozitif bir mesaj olduğunu varsayarak, ona daha sabırlı yaklaşabilir, hatta sempati duyabilirsiniz. Böylece daha az stresli bir iletişim kurmuş olursunuz.

Kendi Duygusal Yerinizi Seçin

Duygusal yerinizi seçmek yani olaylar karşısında nasıl davranacağınıza karar vermek bir yetenektir. Stresli bir durumun içindeyseniz ve etrafınızdaki herkes gerginse onlara katılmanız gerekmiyor. Sakin ve objektif olursanız daha fazla şey başarabilirsiniz.
Sakin olup çözüm aramak yapacağınız bir seçimdir. Maalesef sürüde bir koyun olup kalabalığı takip etmek tabii ki daha kolay. Ama bunun yerine kendinizi ortaya koyun ve çözüm bulmada ne kadar becerikli olduğunuzu gösterin.

Konudan Uzaklaşın

Kendinizi yüksek tansiyonlu bir tartışmanın içinde bulduğunuzda, kendinizi konudan biraz uzaklaştırın, dışarıdan bakmaya çalışın.

Şöyle düşünün: odanın başka bir köşesindesiniz, tarafsız bir gözlemci olarak uzaktan kendinizi başkalarıyla iletişim kurarken izliyorsunuz.

Bunu yaptığınız zaman durumu idare etmek için daha iyi çözümler bulacak, kendinizi daha az rahatsız hissedeceksiniz. Ayrıca bu yaklaşım, başkalarının özellikle zor insanların yol açtığı stresten daha az etkilenmenizi sağlayacak.

Bu 3 ipucu günlük konuşmalarınızda kullanabileceğiniz birkaç örnek. Bir kere alıştığınızda, insanlarla konuşurken olaylara dışarıdan bakmak daha da kolaylaşacak.

Stres mi rahat bir yaşam mı? Hangisini tercih ediyorsunuz?

Berna Çetin

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1407
favori
like
share
son_samuray Tarih: 05.11.2009 12:19
Hoşgörü ve sabır..
izmir.izmit Tarih: 09.10.2009 00:33
zor insanlarla başa çıkmak hakkında başka paylaşımlarınız varsa ve yayınlarsanız çok sevinirim
Sylar Tarih: 18.09.2009 08:20
Bazen öyle kişiler çıkıyor ki karşınıza ve öyle bir zamanınıza denk geliyor ki patlıyorsunuz siz de. Ve sonuç kaçınılmaz son...
cemre09 Tarih: 15.09.2009 19:04
Paylaşım için teşekkürler..Sabır sabır sabır,herşeyin başı sabır..Ama sabırlı ve de önyargısız,objektif olamıyoruz pek fazla..
zeynap Tarih: 13.09.2009 12:31
Yeri geliyor baş edilmesi ne zor insanlar çıkıyor insanın karşısına sabırlı olmak en önemlisi..
Sheker Girl Tarih: 12.09.2009 15:22
TşkLer qüzeL Bi Paylaşım oLmuş