Ey vücut tarlasının bereketi; ey ziyan olan ömrümün elde kalan mahsulü! Övüncüm şerefim ümidim oğulcuğum! Gönlü yıkık ihtiyar isterdi ki bizden bu taht boşalınca obamıza sen hâkim olasın. Halk seni görende beni ansın adım seninle beka bulsun. Yoksa mirasım varlığım ve obam yok olacak. Genç iken âşık olmak bir hünerdir belki... Belki olgunluk sınırına ulaştıran kılavuzdur. Şimdi ise akıl ve olgunluk çağıdır.

Bu maceralar sana yakışmaz. İnsanın kendi cinsi ile gezmesi hoştur. Bırak artık şu vahşi hayatı; terk et çevrendeki vahşileri kurdu kuşu... Ötelere göçme zamanım geldi anacığın yapayalnız kalacak. Dünyada ümit bir direktir; ümidimizi yıkma. Hercayî ve derbeder olma.

Mecnun bu sözler üzerine başını kaldırdı. Bir an delilik zincirini kırmayı düşündü ama yapamadı. Şöyle cevap verdi:

-Ey cihanda varı ben olan babam!.. Senin bu cisim ve canda neyin var? Cana tamah etme ki elbet geçicidir.Varlığını bir yana koy ve bir başkasının bil. Senin mecburen koyup gitmekte olduğun bir yere beni de bırakıp ne edeceksin? Oğlunu da kendin gibi hayal et. Malının başına geçtiğini farz et; o da başkasına koyup gitmeyecek mi erinde gecinde?.. Hiç paramparça olmuş şişenin yapıştırılmasına imkân olur mu? Ben o hâldeyim ki özümden haberim yok. Sense sözümü tut diyorsun. İçim dışım aşk. Batmışım bu deryaya. Sabrımı yele vermişim. Ben nerde; aşkımı bırakmak nerde? Ev bark soy sop töre âdet dedin. Bana birçok şeyler sayıp döktün. Duydum. Ne çare ki unuttum. Madem ki söz sevgiliye dair değil akılda tutmak ne lâzım?..

Mecnun birden sustu ve bir “ah!” etti. Sonra kolundan kanlar akmaya başladı. Görünce bu hâle babasının telaşlandığını “Dur” dedi”üzülme. Leylâ kan aldırdı demincek. Cerrah koluna neşter vurdu eseri bende göründü. Bu hep böyledir can ile canan arasında. Gördün ki babacığım biz de ikilik yok. Birbirimizde ayrık can yok. O odur; ben de benim sanma!.. Bu iki cisim bir canla ayaktadır. O mesut olursa artar sevincim; üzülürsem ben acı çeker o.”

Yaşlı baba sırra vâkıf oldu.Bu işin batıl olmadığını anladı. Ancak oğluna son bir vasiyette bulundu:

-Ben öldüğümde oğul öz âdetimizle inle ve sevabını bana gönder. Bari dost düşman ardımdan ağladığını görsün ve sana hayırsız evlat demesinler. Kimsesizliğim benden sonra annene utanç vermesin halkımız benim de bir veliahdım olduğunu bilsin.

Cân verme gam-ı aşka ki aşk âfet-i cândır

Aşk âfet-i cân olduğu meşhûr cihândır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 456
favori
like
share