Uzmanlar şeker hastalarının ayağında çıkan küçük-büyük her türlü çatlağın, geç fark edildiği ve zor iyileştiği için büyük bir tehlike taşıdığını söyledi. İşte ayrıntılar:

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muzaffer Altındaş, şeker hastasının ayağında çıkan küçük-büyük her yaranın, geç fark edildiği ve zor iyileştiği için büyük bir tehlike taşıdığını söyledi.

Altındaş, yaraların, dokuyla oynama sanatı olduğu için, plastik cerrahinin işi olduğunu, sadece pansuman yaparak yara iyileşmesinin zor bir yol olduğunu belirtti.

Son 30 yılda yara iyileşmesi konusunda büyük gelişmeler yaşandığını ifade eden Altındaş, "Bugünkü pansumanlara biyolojik pansumanlar deniyor. Yarayı nemli tutan emici pansumanlarla önce yaranın kötüye gidişini durduruyoruz sonra da canlanması için uygun ortam hazırlıyoruz. Deri nakli yöntemiyle yarayı kısa sürede kapatma şansımız da var" dedi.

Bu yöntemler sayesinde iyileşmeyen ve kangrene dönüşen yaraların önüne geçtiklerini dile getiren Altındaş, kan dolaşımı az olduğu için iyileşmesi en zor yaraların şeker hastalarında çıktığına dikkati çekti. Altındaş, "Diyabet hastasının ayağındaki çatlak, ölümle bile sonlanabilir. İyileşmesi zordur. Şeker hastasının ayağında çıkan her yara potansiyel olarak büyük bir tehlike taşır. Topuktaki çatlaktan mikrobun girmesi sonucu ağır bir enfeksiyon oluşabilir. Daha sonraki günlerde iyi pansuman yapılmaması nedeniyle enfeksiyon tüm ayağı sarabilir. Diyabetli hasta, ayağında küçük bir çatlak varsa hemen doktora gitmeli, her gün ayak kontrolü yapmalıdır. Çünkü erken dönemde alınan küçük önlemlerle büyük bir felaketin önüne geçebiliriz"dedi.

Şeker hastalarında damar ve sinir bozukluğunun en çok etkilediği organın ayak olduğunu dile getiren Altındaş, kan gitmediği için kişinin diz kapağından alt tarafının çoğu zaman uyuşuk olduğunu, yarayı fark edene kadar ayağını kaybeden çok sayıda hasta olduğunu ifade etti.

Hastanın her gün ayna yardımıyla parmak aralarını, topuğunu ve tüm ayağını kontrol etmesi gerektiğini belirten Altındaş, şöyle devam etti:

[COLOR=orangered]"Ayakta şişkinlik, deformasyon, su toplanması, kan oturması, çatlak, nasır, tırnak batması olabilir. Böyle bir durum görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır. Bunları önlemek için de her gün yıkanıp kurulanan ayağın ayağın kremlerle bakımı yapılmalıdır. Yeni ayakkabı herkesin ayağına zarar verebilir, ancak şeker hastası yeni aldığı ayakkabıyı bir günde 2 saatten fazla ayağında taşımamalıdır. Ayaktaki yaraların yüzde 75'i parmakların bulunduğu ön tarafta, 25'i ise ayağın orta ve arka kısmında oluşur.":1:

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4469
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 26.12.2005 00:19
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
masarac Tarih: 25.12.2005 09:52
Paylaşım için teşekkür ederim
Numberone Tarih: 29.09.2005 22:09
bEnim ayaqım da çatLak Far :89:
MAIN-ASLI Tarih: 29.09.2005 20:41
Ellerine emeklerine saglik abicim
Verdigin bilgiler icin tesekkür ederim
PALADAYI Tarih: 29.09.2005 18:25
ALLAH razı olsun akılles gardaşım ellerine sağlık
dostbildiklerim Tarih: 29.09.2005 17:20
Benimde ayaklarim öyleydi
doktora gidip bir kac tedaviden sonra düzeldi :67: :3: