Reyyân Kapısı
Cenâb-ı Hak bir âyet-i kerîmede şöyle buyurur:
“(Allah’ın, cennet karşılığında canlarını ve mallarını satın aldığı kişiler); tevbe edenler, ibadet edenler, hamdedenler, oruç tutanlar, rükû edenler, secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın sınırlarını koruyanlardır. O mü’minleri müjdele!” (Tevbe, 112)

* * *
Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bir hadîs-i şeriflerinde şöyle buyururlar:
“Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. Bu kapıdan girenler ebediyyen susuzluk hissetmezler…” (Buhârî, Savm, 4; Müslim, Sıyâm, 166; Tirmizî, Savm, 55; Nesâî, Sıyâm, 43; İbn-i Mâce, Sıyâm, 1)

* * *
Bir gün Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:
“–Allah yolunda çift sadaka veren kimse, cennetin muhtelif kapılarından, «Ey Allah’ın sevgili kulu! Buraya gel, burada hayır ve bereket vardır» diye çağrılır. Sürekli namaz kılanlar namaz kapısından, mücâhidler cihad kapısından, oruçlular Reyyân kapısından, sadaka vermeyi sevenler de sadaka kapısından cennete davet edilirler.”
Her zaman farklı olan Ebû Bekir -radıyallahü anh-, burada da farkını gösterdi ve:
“–Anam babam sana fedâ olsun ey Allah’ın Rasûlü! Gerçi bu kapıların birinden çağrılan kimsenin diğer kapılardan çağrılmaya ihtiyacı yoktur, lâkin bu kapıların hepsinden birden çağrılacak kimseler de var mıdır?” diye sordu. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

“–Evet, vardır. Senin de o bahtiyârlardan olacağını ümit ederim” buyurdu. (Buhârî, Savm, 4, Cihâd, 37, Bed’u’l-Halk, 9, Ashâbu’n-Nebî, 5; Müslim, Zekât, 85, 86; Tirmizî, Menâkıb 16)

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1131
favori
like
share
ziki Tarih: 27.09.2009 14:38
melissell: Allah bize de o kapıdan içeri girmeyi nasip etsin
[COLOR="Pink"]AMiiiiiiiiiiiiiiiiiiNNNN.......
melissell Tarih: 25.09.2009 09:29
Allah bize de o kapıdan içeri girmeyi nasip etsin:69:
ziki Tarih: 13.09.2009 09:44
asii melek: çok güzellllllllll tşk ederimmmmmmmm
[COLOR="Pink"]ben TeşeKKür eDeriM....
asii melek Tarih: 13.09.2009 07:36
çok güzellllllllll tşk ederimmmmmmmm