Sensör Boyutu Ve Makro Çekime Etkileri - Sensör Boyutu - Makro Çekimi - CMOS - Live Mos - Sensör Çeşitleri - Sensör Nedir

CCD pazarında çok fazla üretici yok. Sony, Panasonic ve Philips bu alandaki baş oyuncular, ve firmadan bağımsız olarak birçok fotoğraf makinesi üzerinde bu üreticilerin sensörlerini bulacaksınız. Bazı üreticiler ise kendi elektronik veri işleme sistemlerini ürettikleri için (lenslerden bağımsız olarak) resmin son kalitesi diğerlerinden farklıdır.Şu anda piyasaya hakim olan sensörler diyagonal olarak 1/1.8" boyutundalar. Bu küçük alan içerisine üretici firmalar "photosite" adı verilen ışığa duyarlı küçük noktacıklar yerleştirirler. Photosite sayısı ne kadar artarsa sonuçtaki görüntü üzerindeki piksel sayısı o kadar yüksek olacaktır. Bu sayı bire bir aynı değildir, genelde photosite sayısı piksel sayısından daha fazladır. Çözünürlüğü artırmak beraberinde boyut problemini getiriyor. Bir sensörün üzerine bir milyon photosite yerleştirmek kolaydır, ancak iki, üç hatta beş milyon sığdırmak çok zordur. Aynı alanda ne kadar çok photosite varsa boyutları o kadar küçüktür ve boş alan da o kadar az olur. Dahası, bu kalabalık elektronik parazit yapar. Pratikte bunun sonucunda algılama kaybı ve resim gürültüsünde artış görüşür. Bu sorunu çözmek için üretici firmalar elektronik devreler ve sensör boyutu üzerinde de çalışıyorlar. Bazı fotoğraf makinelerinde artık 2/3" boyutunda daha geniş sensörler (örneğin Nikon Coolpix 5000 ve Minolta Dimage 7) bulunuyor.

Kaynak: Mehmet Artam ve Yohan Chane


1.CCD (charged-coupled device): Yüklenme iliştirilimiş araç, Şu anda en yaygın kullanılan sensör çeşitlerinden biridir. Her marka en azından bir tane ccd sensör kullanan model sunar.Avantajları: Fotoğraf kalitesinde kesinlikle en iyi olanıdır.

Dezavantajları: Çok enerji harcar, çok pahalıdır.

2.CMOS (İngilizce: Complementary Metal Oxide Semiconductor; Bütünleyici Metal Oksit Yarıiletken), bir tümleşik devre üretim teknolojisidir. Hızla yayılmakta olan sensör çeşididir. Bazı geliştirilmiş olanları ccd sensörlerin resim kalitesini yakalamıştır.

Avantajları: Daha ucuz ve daha az enerji tüketimi.

Dezavantajları: Nispeten daha düşük fotograf kalitesi. CMOS sensörler boyut olarak CCD sensörlerden daha büyüktür. Bu yüzden fotoğraf makineleri de boyut olarak daha büyük olur.

Sensör tipi kamera seçiminde önemli olmakla birlikte ilk element değildir. Makinenin diğer parçalarıyla birlikte bir bütün içinde değerlendirmek gerekir.

3.Live Mos: Leica, Panasonic ve olympusûn kullandığı ve düşük enerji tüketimi ile cdd sensörlerin ulaştığı görüntü kalitesine ulaşıldığı iddia edilen bir sensör çeşidi.
35 mm ve APS sensörlerde görüntü.Siyah çizgi 35 mm full frame sensörün çektiği, kırmızı APS-H, Sarı APS-H sensörün görüntüsüdür. Sensör boyutu düştükçe açı ve alan küçülür.


Sensör Boyutu

1.35 mm Makineler (Full Frame): Tam kare, tam çerçeve diye Türkçeye çevrilebilir. Sensörün boyutu standart bir filmin boyutu olan 35 mm ye eşittir bu yüzden bu makinelere 35 mm ya da full frame makineler denir.

Avantajları: Bu makinelerde görüntü kalitesi çok daha kaliteli olduğu gibi yakaladığı açı diğer sensorlardan daha büyüktür.

Dezavantajları: Çok ama çok pahalıdır.

2.APS : Fotoğrafçılıkta bir standart olan 35 mm den küçük olan sensörlerdir. Boyutları da genellikle 21-24 mm ki bunlara APS-C denir. 28mm ki bu sadece canonun bazı modellerinde vardır, APS-H denir.

Bu tür sensörlere crop factor yani fokal çarpanlı sensörler de denir. Bir örnekle açıklayacak olursak, bir konuyu 35 mm ve APS sensörlü makinelerle çektiğimizde, 35 mmlik sensör daha geniş açı ve daha büyük bir alan verecektir. APS senörlü makine ise daha küçük bir açı ve daha az alan verecektir.

Yakın ve geniş açı çekimlerinde Full Frame sensörler daha avantajlı iken uzak çekimlerinde APS sensörler daha çok ayrıntı ve daha üstün bir performans sağlar.

Fotoğraf kalitesinde de full frame her zaman bir adım öndedir ama bu makinelerin fiyatları çok ama çok pahalıdır.Bu konuyu lenslerle birleştirdiğimizde daha açıklayıcı olabilir. Örneğin 100 mmlik bir lens 35 mmlik bir makinede 100 mm görevini yaparken, fokal çarpanı 1.6 olan Canon makinelerde 160, fokal çarpanı 1.5 olan nikonlarda 150 mmlik bir lens özelliği kazanır. Bu uzak çekimler için bir avantaj iken yakın ve geniş açı çekimlerinde bir dezavantajdır. Çünkü 10 mm lik bir lens 16 mm gibi görev yapacak bu da açı boyutunu düşürecektir.

Kaynak: fotografaski

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1780
favori
like
share
fatiihh Tarih: 07.12.2010 22:34
goruyorum ki konunun silinmesi istegim silinmiş,
alta netfotograf.com yazılıp geçilmiş.
ben burada iyi niyet goremiyorum. benden izin alınmamış, yazım sahiplenilip kullanılmış, uyarmama rağmen buna devam ediliyor. hala daha ne bir özür ne bir açıklama...

konunun silinmesini rica ediyorum tekrar.
emeğe biraz saygınız varsa konuyu silersiniz.
ya da su alttaki ayeti hadisi silin de, kendinizle çelişmeyin. ayıp diye birsey var.