[FONT="Arial Narrow"]Hareketsiz bir yaşam süren kız ve erkek ergenlerin sosyal, duygusal ve dikkat sorunları daha fazla oluyor…

Yeni bir araştırma egzersizin ergenlerde kaygı ve depresyon bulgularının azalmasına yardımcı olduğunu, buna karşın hareketsiz bir yaşam tarzının kaygı, içe kapanma, depresyon, uyku sorunları ve kuralları ihlal etme davranışları ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Finlandiya’da 7000’den fazla ergen üzerinde yapılan araştırmada ergelerde fiziksel hareketsizlik duygusal ve davranış sorunları ile ilişkilendirildi.

Haftada bir saatten daha az orta veya yoğun düzeyde fiziksel hareket yaptığını belirten erkek ergenler daha aktif ergenlere kıyasla daha fazla anksiyete (kaygı), içe kapanma ve depresyon sorunları ifade etti. Hareketsiz kızlarda da aynı durum görüldü. Bunun yanında hareketsiz yaşam süren erkek ergenler uyku sorunları ve kurallara uymama davranışlarını daha fazla sergilediklerini ifade ettiler.

Araştırma yazarı Marko T. Kantormaa ergenliğin yaşamın karmaşık ve çoğunlukla da fiziksel, duygusal ve mental açıdan zor bir dönemi olduğunu ifade ederek, fiziksel hareketsizliğin yarattığı olumsuz mental ve duygusal etkilerin bu dönemi daha da zorlaştırdığını belirtti. Kantormaa fiziksel aktivitenin bu geçiş döneminde son derece etkili ve nispeten kolay bir yöntem olacağını ve aynı zamanda da yaşam boyu sürecek sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kazanılmasına yardımcı olacağını bildirdi.

Araştırmacılar fiziksel hareketin artmasının gerek ergenlerde gerekse yetişkinlerde anksiyete ve depresyon semptomlarını azalttığına dair bulguların da sürekli arttığının altını çizdiler. Kantormaa egzersizin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini açıklamaya yardımcı olacak bir psikolojik ve fizyolojik mevcut olduğunu söyledi.

Araştırma sonuçları Medicine & Science in Sports & Exercise dergisinin Ekim 2008 sayısında yayınlandı.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 439
favori
like
share