[FONT="Arial Narrow"]Okul öncesi çocuğu olan anne-babaların bir türlü evden çıkamaması ve gideceği yere geç kalmasının en büyük nedenlerinden biri de çocuğun giyimi konusunda yaşanan çekişmedir.

Çocuklar giysilerini kendiler seçmek isterler, anne-babalar çoğunlukla mevsime ya da gidilecek ortama uygun olmayan bu giysileri değil, kendi seçtikleri giysileri giydirmek isterler. Kışın şort giyemeyeceğini ya da pikniğe giderken parti elbisesini giyemeyeceğini anlatmaya çalışsalar da, çocuklar da kendi istediklerini giymek için direnirler. Sonunda evden çıkıldığında herkes gergin ve yorgundur.

Bu gerilimleri en aza indirmek ve herkesin daha mutlu olması için ne yapabilirsiniz?

Uzmanlar anne-babanın temel amacının büyüyen çocuğun kendi yaşamı üzerinde daha fazla kontrole sahip olma isteğine saygı göstermek, ancak belli bir gözetimi de elden bırakmamak olması gerektiğini belirtiyorlar.

Bu bakımdan, örneğin okul, parti, ev, açık hava gezmeleri gibi farklı amaçlara yönelik giysileri değişik çekmecelere yerleştirebilirsiniz. Yazın kışlıkları, kışın yazlıkları çocuğun görmeyeceği bir yere kaldırabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzu çağırarak uygun çekmeceden istediği giysiyi seçmesine izin verebilirsiniz.

Böylece çocuğunuz giysisini kendisi seçme zevkini yaşamış olur, sizin de dışarı çıktığında donmasından ya da parti elbisesiyle piknik alanında top oynamasından endişe etmeniz gerekmez.

Öte yandan çocuğunuzun uyumsuz renkler seçmesine ya da garip kombinasyonlar yapmasına aldırmamalı, seçimlerine müdahale etmemelisiniz.

Unutmayın, bu şekilde hem çocuğunuzun yaşamı üzerindeki kontrol duygusu artarak, öz saygısı desteklenmiş olur; hem de, sizin koyduğunuz sınırlar içerisinde, yaratıcılığını kullanma fırsatı bulmuş olur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2541
favori
like
share