Güney Afrikalı bir bilişim şirketi, bağlantısının yavaşlığını vurgulamak için, 4 GB'lık veriyi aynı anda hem internetten, hem güvercinle yolladı, güvercin önce gitti

Güney Afrika'da, internet bağlantılarının yavaşlığından bezen Unlimited IT isimli bir bilişim şirketi, bağlantının tam olarak ne kadar yavaş olduğunu, servis sağlayıcısı Telkom'u utandırmak suretiyle cümle aleme duyurdu (düşününüz ki, bizim buradan bile duyuldu).

Şirket, "Yahu şu verileri posta güverciniyle göndersek daha hızlı gider," içerikli klişeyi ciddiye alarak, içi veri ile dolu 4 GB'lık bir bellek çubuğunu Winston isimli posta güvercinine bağladı. Winston, bir ofisten, 96 km. mesafedeki başka bir ofise uçuruldu. Aynı anda, bu ofise internet vasıtasıyla 4 GB'lık bir dosya yollanmaya başladı.

Sonuç olarak, güvercin ikinci ofise 1 saat 8 dakikada vardı. Bellek çubuğundaki verilerin bilgisayara aktarılması ise 1 saat daha sürdü. Bu esnada, internet yoluyla gönderilen dosyanın sadece yüzde 4'ü gelmişti.
Güvercine yenilen internet servis sağlayıcının sözcüsü, şirketin bağlantısının bu kadar berbat olmasından yine kendisini sorumlu tutarak "Unlimited IT'ye çeşitli tavsiyelerde bulunduk ama hiçbirini kabul etmediler," dedi.

Benzer bir hız testini yakında biz de yapacağız. Ama bizim USB çubuğumuz, haksızlık olmasın diye bir salyangoza bağlı olacak

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 259
favori
like
share