Wolverine, Marvel Comics tarafından yaratılmış bir hayali karakterdir. James Howlett olarak doğmuş, ama tanınan ismi Logan'dir. Len Wein, John Romita Sr., Herb Trimpe tarafından tasarlanmış ve yaratılmıştır.

Marvel Dünyası'nda bir çok çizgi romanda bulunmuştur. Başlıca, X-Men, (New) Avengers, Incredible Hulk, Secret Defenders, Alpha Flight, Weapon X, HYDRA, S.H.I.E.L.D. gibi grup ve çizgi romanlarda mevcuttur.

Wolverine X-Men'e; "All New, All Different" başlangıcında; Giant-Size X-Men' çizgi romanının birinci sayısında katılmıştır (Mayıs 1975) Wolverine; Vietnam Savaşı sonrasında; popüler Amerikan kültüründe otoriteye uymayan, kahramanlık karşıtı bir karakter olarak gözükmüştür. Öldürücü ve zalim gücü de 1980'lerin sonuna doğru tüm çizgi roman anti-kahramanları tarafından kullanılmıştır.

Sonuç olarak; X-Men markasının en fazla ilgi gören kahramanı olmuştur. Kendine özgü çizgi romanı 1988'de çıkmış ve bir çok çizgi filmde, video oyunlarında ve filmlerde de bulunmuştur. Hugh Jackman'in X-Men filmlerinde canlandırdığı Wolverine; ilk film ardından izleyenleri tarafından en beğenilen karakter olmuş ve diğer iki filmde de ana karakter olmuştur.

ÖZELLİKLERİ
Bir mutant olan Wolverine, hayvani his ve reflekslere ayrıca kendi kendini iyileştirme özelliğine sahiptir. Bu sayede alabileceği tüm yaraları kendiliğinden iyileşir. Bu iyileşme özelliği sayesinde; Weapon X tarafından bir süper asker olması için tüm iskeleti neredeyse parçalanamaz bir metal olan Adamantium ile kaplanmıştır kaplama sırasında ayaklarına ve ellerine adamantiumdan pençeler de eklenmiştir. Bu da ona oldukça keskin pençeler sağlar. Ayrıca, yumruk yumruğa dövüşte de tam bir ustadır.(Fakat daha önce pençeleri kemiktendi) Abisi Victor Creed'de (nam-ı diğer Sabretooth) tıpkı Wolverine gibi hayvani his ve reflekslere ve kendi kendini iyileştirme özelliğine sahiptir. Ayrıca Victor'ın aslan gibi tırnakları vardır. Wolverine'nin asıl adı Jimmy dir. Wolverine ismini ona karısı önermiştir. Kendi kendine iyileşme özelliği sayesinde hem Wolverine'nin hem de Sabretooth'un hücreleri sürekli kendini yenilemektedir. Bu yüzden asla yaşlanmazlar. Abisi Victor'la beraber sayısız savaşa katılmışlardır. İkiside yaklaşık 200 yaşındadır. Beynine adamantium mermisi yediği için hafızasını kaybetmiştir ve 200 senelik ömründen ne yazıkki hiç birşey hatırlamamaktadır. Abisini, arkadaşı Gambit'i, katıldığı gizli devlet örgütlerini unutur ve kısa süre sonra X-Men'e katılır. X-Men 1 filminden başlayarak X-Men 3:Son Direniş'e kadar izlerseniz Wolverine'in hayatını daha iyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca son Çıkan X-Men Origins filmi Wolverine'in hayatını anlatmaktadır ve bu filmi izledinizde artık Wolverine hakkında kafanızda soru işareti kalmayacaktır.Wolverine çok güçlüdür.en guclu mutantlar arasında buyuk bır yer alır

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 537
favori
like
share