Tanganyika Cichlidler - Leleupi - Akvaryum


Sinonim Lamprologus leleupi


HabitatAfrika; Tanganika Gölü'nün kuzey bölgelerinin kayalık kıyıları.


BoyErkekler 10 cm'ye dişiler 8 cm'ye kadar


Akvaryum suyupH 7.5-8.5 GH 12°-20° 24°-28°C. Üreme: 26°-30°C


En küçük akv.En az 80cm ve 100 litre.


Yüzme seviyesiOrta - Taban


Bakımı Tecrübeliler için

Görünüş:

Limon sarısı renginde veya açık turuncu tonlarında ince uzun orta boylu bir çiklit türüdür.
Cinsiyet ayrımı:
Erkekler daha iri ve geniş yüzgeçlidirler.
Beslenme:
Daha çok canlı yemler alıştırılabilirlerse kuru yemler. Renklendirici yemler vermekte yarar vardır.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:

Yetişkin Limon Çiklitler eşleri dışındaki hemcinslerine karşı son derece saldırgandırlar. Bu yüzden akvaryum çok büyük olmadığı sürece (15 metreden büyük) sadece bir çift barındırılabilir.
İnce kumlu akvaryumları severler. Kumları kazmazlar. Akvaryumu kayalarla dekore ederek saklanabilecekleri kovuklar oluşturmak gerekir. Diğer Tanganika balıklarında olduğu gibi etkin bir biyolojik filtrasyon ve düzenli su değişimleriyle akvaryumdaki nitrit/nitrat gibi :-):-):-):-)bolik artıkların yoğunluğunu düşük düzeyde tutmak önemlidir.

Üreme:

Genellikle gizli bir kovuğa 200 kadar yumurta bırakırlar. Doğada veya büyük bir akvaryumda erkek aynı anda birkaç dişiyle yumurtlayabilir (poligami) fakat genellikle en son dişinin yavrularıyla ilgilenir. Yumurtadan yeni çıkan yavrular bir pipet veya plastik enjektör aracılığla kovuklarına doğru püskürtülen artemia (tatlı su karidesi) larvalarıyla beslenebilirler. Çiftler tekrar yumurtlamaya giriştiklerinde çevrelerinde eski yavruların varlığını istemezler. Bu yüzden yumurtadan çıktıktan 6-8 hafta sonra eğer akvaryum yeterince geniş değilse yavruları anne-babalarından ayırmak gerekir. Yavrular oldukça yavaş ve eşitsiz bir hızda büyürler. Kardeşler arası yamyamlığı önlemek için büyüme süreci içinde benzer boydaki yavruları gruplandırarak farklı boyları ayrı akvaryumlarda tutmak önerilir. Limon Çiklit yavruları özellikle boyları 2-3 cm civarındayken zor bir dönem geçirirler. Bu dönemde iştahları kesilir ve hemen hemen hiç büyümezler. Kolayca da hastalanabilirler. Bu devrede fazla yem atıp suyu kirletmemek gerekir. Bir süre sonra tekrar toparlanıp büyümeye başlarlar. Cinsel olgunluğa yaklaşık 18 aylık olduklarında (erkeklerin boyları 65cm dişilerinki biraz daha küçükken) ulaşırlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 527
favori
like
share