Kontör Kalkıyor - Kontör - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), haberleşme sektöründe çok ses getirecek bir adımla ‘kontör’ uygulamasına son vermeye hazırlanıyor. BTK’nın, bu konuda yaptığı çalışmanın öngörülen zaman dilimi içinde tamamlanması halinde operatörler, 6 aylık geçiş dönemin ardından abonelerine ’süre’ satışı yapacak.

BTK’dan üst düzey bir yetkili, dünyada Türkiye ve Suriye dışında hiçbir ülkede ‘kontör’ uygulamasının kalmadığını belirterek, “Türkiye’de, bu konuda yeni sisteme geçmek için çalışma yapıyor. Çalışmada, işin usul ve esasları belirlenecek. 6 aylık geçiş döneminin ardından operatörler, abonelerine örneğin 100 kontör satmak yerine 100 dakika satışı yapacak. Aboneler, kaç dakika konuşacaklarını net olarak bilecek” dedi. GSM operatörlerinin ön ödemeli hat sahibi abonelere, ‘ne zaman, kimle ve ne kadar süreyle’ görüşme yaptığını bildiren ayrıntılı fatura göndermediğini anımsatan aynı yetkili, “Kurum, bu konuda da çalışma yapıyor. Ön ödemeli hat sahibi aboneler de görüşmelerine ilişkin ayrıntıları görebilecek” diye konuştu. BTK daha önce de kontörlerin 20 saniyede sabitlenerek eşitlenmesi konusunda bir karar almıştı.

ÖN ödemeli hat sahibi abonelerden bir bölümü BTK’ya, daha az sürede kontörlerinin bittiği şikâyetinde bulundu. Kurum, buna karşı ayrıntılı fatura uygulamasını başlatıyor.

YETKİLİLER, çalışma sonunda ‘kontör’ uygulamasına devam kararının çıkma olasılığı ile ilgili, “Uygulama, devam etsin de denebilir ama çok şikâyet alıyoruz. Aboneler ‘Şu kadar kontörüm olması gerekirdi, şu kadar kalmış’ diyor” dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 779
favori
like
share
Sylar Tarih: 16.09.2009 11:31
Evet o ayrı konu cidden.
FreddyKrueger Tarih: 16.09.2009 11:30
[COLOR="#c0ccf4"]Kontör Ya da Dakika Farketmez... Her TürLü PahaLıya Konu$uyoruz Zaten... BizLeri Dü$ünüyorLarSa FiyatLarı Dü$ürSünLer...
KaRaKıZ Tarih: 16.09.2009 11:27
yupppiiiii güzel olmuş:72: sağol
Sylar Tarih: 16.09.2009 11:13
İyi olur aslında... Cidden ne kadar konuştuğunu bilmek daha iyi.