Apple ürünlerine hep yeni özellikler ekliyor; ama bu sefer eklenmiş bir özellik neden iptal edildi?


Apple'ın, iPod'lara sürekli yeni bir özellik ekleyişine aslında bu konularda az çok bilgisi olan bir insan dikkat etmiştir. Sizlere bir haberimizde de belirttiğimiz gibi Apple bunu adeta bir şirket politikası haline getirdi. Yani, "kullanıcılar şu özelliği istemez" denilip daha sonra eklendiğini sık sık görüyoruz. Ama bu kez tartışılan konu, yeni iPod Touch'larda, iPod nano'ların aksine, neden kamera bulunmuyor olması...

iPod Touch'lara neden kamera eklenmediği sorusunun bu kadar merak edilmesinin elbette bir nedeni var: Ortaya çıkan bazı fotoğraflar, iPod Touch'lara aslında kamera ekleneceğinin kanıtı olarak gösteriliyor. Bu fotoğraflara ulaşmak için yandaki resmin üzerine bir kez tıklamanız yeterli...

Aylar önce ortaya atılan dedikodularda iPod Touch'ların kameraya sahip olacağı söylenmiş ve en üstteki resim bunun kanıtı olarak ortaya çıkmıştı. Hemen altındaki resim ise, yeni piyasaya sürülen kamerasız iPod Touch'a ait. En altta ise bir önceki nesil iPod Touch'ı görüyorsunuz.

Görüntüye dikkatlice bakıldığında, iPod Nano'lara dahil edilen kameranın aslında iPod Touch'lara da eklenmesi için gerekli her şeyin hazır olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Yani kamera aslında iPod Touch'ta da olacaktı; ama son anda plan değişti ve kamera çıkarıldı. Fakat Apple neden böyle bir değişiklik yapma ihtiyacı duydu? Neden kamera bağlantıları mevcut olduğu halde iPod Touch'lar bu durumdan faydalanamıyor?

Aslında çeşitli dedikodular var. Apple'ın kullanıcı fikirleri vasıtasıyla hareket ettiği söyleniyor. iPod Touch'lar hakkındaki kanı "Bu cihaz oyun oynayabilmemezi sağlayan iyi bir aracı; kameraya ne gerek var?" şeklinde. Ama şurası da bir gerçek: iPod Touch'a kamera eklenirse, iPhone ile arasında tek fark kalacak: Telefon hattı ve sağladığı servisler... Apple iki cihazın birbirine bu kadar yaklaşmasını istemiyor olabilir; zira bu durumda kendi kendini baltalamaktan korkuyor.

Tabi konu Apple olunca iki kere düşünmekte yarar var. Biz bu yorumları yaparken, çok yakında kameralı bir iPod Touch görme ihtimalinin her zaman için canlı olacağını unutmayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 218
favori
like
share