Yaratılış - Creation - Yaratılış 2009 - Creation 2009 - Yaratılış Filmi - Yaratılış Vizyon Tarihi - Yaratılış Film Konusu - Yaratılış Film Afiş - Yaratılış Yönetmeni

Yaratılış 2009

Gösterim Tarihi: 25 Eylül 2009

Oyuncular: Jennifer Connelly,Paul Bettany,Benedict Cumberbatch
Toby Jones,Jeremy Northam

Yönetmen: Jon Amiel

Senaryo: Randal Keynes, John Collee

Yapımcı: Jeremy Thomas

Görüntü Yönetmeni: Jess Hall

Müzik: Christopher Young

Tür: Biyografi, Dram

Yapım: 2009 ~ İngiltere


Başrolleri Paul Bettany ile Jennifer Connelly'nin paylaştığı, Jon Amiel tarafından yönetilen film, Darwin'in 1859'da yayımlanan başyapıtı Türlerin Kökeni Üzerine adlı kitabını hazırlama sürecinde inanç ile bilimsel gerçeklik arasında ‘Tanrı mı, evrim mi? sorusu içinde yaşadığı ikilemleri ve 10 yaşındaki kızını kaybetmesinin öyküsünü konu ediyor.

Bu yılki Toronto Film Festivali'nin açılış filmi olarak gösterilen Creation, halen ABD hariç dünyanın tüm büyük pazarlarına satılmış durumda. Filmin yapımcısı, Oscar ödüllü Jeremy Thomas, ABD'li dağıtımcıların filmi 'dindar Amerikan izleyici için fazla tartışmalı' bulduğunu ve reddettiğini açıkladı.

Hıristiyan bakış açısının hâkim olduğu Amerika’da etkili movieguide.org adlı internet sitesinde, ‘öjenik’in (Fizik ve moral bakımlardan ileri nesiller yetiştirme bilimi) babası olarak adlandırılan Darwin’in ‘Irkçı, geri kafalı ve kitle katliamını meşru kılan 1800’lerin natüralistlerinden’ olduğu, ‘çiğ teorisi’nin doğrudan Hitler’i etkilediği ve ‘barbarlığın’ sorumlusu haline geldiği yazıyor.

“2009'da Amerika'da durumun hala bu şekilde olmasına inanamıyorum” diye konuşan yapımcı Jeremy Thomas, Türlerin Kökeni’nin yayımlanmasından 150 yıl sonra bunların konuşulmasını ve Amerika'da pek çok kişinin hala Dünya'nın altı günde yaratıldığına inanmasını şaşırtıcı bulduğunu söyledi.


Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 449
favori
like
share