Sırt Ağrısı - Sırt Ağrıları - Sırt Ağrısı Nedenleri - Sırt Ağrılarının Sebepleri Ve Tedavisi


Sırt ağrısı

Genel rahatsızlıkların en inatçılarından biri olan sırt ağrısının belirtileri, hafiften dayanılmaza, kısa süreliden kroniğe doğru sıralanır. Bel ağrısı ya da lumbago milyonlarca kayıp iş gününden sorumludur. Moral ve ruh hali üzerindeki depresif etkilerini söylemeye gerek bile yok. Kötü duruş şekli veya uygun olmayan hareketler en sık nedenlerdir.
İnsan omurgası, vercebra adı verilen 26 kemikten oluşmuştur. Her biri birbirine, bir dizi küçük eklem, kas ve bağlarla ve de vertebralar arasındaki disklerle (kıkırdak yastıklar) bağlanmıştır. Diskler, vertebraları ayırarak birbirlerine sürtmelerini önler. Ayrıca şok emici işlevleri de vardır.

Tüm omurlar boyunca uzanan bir kanal vardır. Belin yukarısından başlayarak bu kanal omuriliği içerir. Omurilikten çıkan sinirler dallanıp iki omur arasından geçerek, omurgadan ayrılır, kaslar ve kıkırdaklara yayılır. Omurilikten dallanarak ayrılan sinirlerin bir kısmı da altlarındaki
kanalın içinde devam eder. Omurgadan ayrılan sinirler, hareket ve duruşumuzu kontrol ettiği gibi, sindirim gibi istemsiz hareketleri de düzenler. Omurga içinde devam edenler de ağrı hissi dahil olmak üzere duysal etkenleri algılamamızı sağlarlar.

Kuvvetli bir dik duruşu sağlarken, tüm yönlere doğru dönebilmeye olanak verebilmek için, omurganın parçalan daha esnektir. Örneğin, boyundaki kemikler başın döndürülmesine ve yukarı aşağı hareketine olanak verirken, beldekiler de öne arkaya eğilmeyi ve yanlara dönebilmeyi sağlar. Sonuç olarak, bu bölgeler yaralanmaya daha açıktır.
Sırt ağrılarının çoğu ciddi değildir ve doktora gitmenize gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Bazen, sırtın belli bir bölgesinde yerleşim gösteren ağrı ile kendini gösteren bariz bir sebep söz konusudur.Boyun travması enseyi etkiler,Böbrek enfeksiyonu bu bölgede ağrıya neden olabilir,Siyatik kalçadan başlayıp, bacağın arkasından aşağı doğru inerek ayağa kadar ağrıyı iletir.

SIRT AĞRISININ YERLEŞİM BÖLGELERİ

Osteoartrit, boyunda, kürek kemikleri veya bel hizasında ağrıya yol açar. Fibrosit, daha geniş sırt kaslarının ağrılı ve hassas olmasına neden olur. Sebebi bilinmeyen sırt ağrısı genelde belde görülür.Düşme, omurganın tabanında ağrı ve hassasiyete neden olabilir

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 724
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 17.09.2009 15:38
sağol canım