sigara bırakma - sigara kullanımı - kilo alma

Sigarayı bırakmak istemenize rağmen kilo almaktan mı korkuyorsunuz? Telaşlanmayın... Özel diyet mönüsüyle kilonuzu sabit tutarak, hatta zayıflayarak bu kötü alışkanlığınızdan kurtulmanız mümkün.
Ülkemizde sigaranın kapalı ilanlarda içilmesinin yasak olduğu şu günlerde, sigarayı bırakmak sizin için çok büyük bir fırsat. Oysa birçok kişinin kafasında 'sigarayı bırakanlar kilo alır' gibi olumsuz bir düşünce vardır. Başlarda birkaç kilo alınsa da, genel olarak sigarayı bırakırken kilo vermek mümkün.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, sigarayı bırakan erkeklerin %61'i, kadınların ise %51'i sigarayı bıraktıktan sonra, bir ya da iki kilo alıyorlar. %23’ü ise kilo veriyor. 'Önce zayıflayayım, sonra sigarayı bırakırım’ fikri çok doğru bir yaklaşım değil. En doğrusu, sigarayı bırakmaya niyet eden kişinin sigarayı bırakmadan önce beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek üzere bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşmesi.

Neden kilo alınıyor?

Sigara bırakılınca nikotin sebebiyle metabolik hızda azalma yaşanabilir, buna engel olmak için düzenli bir egzersiz programına başlanarak tedbir alınabilir. Spor yapanların sigarayı bırakma başarısı yapılan çalışmalarda iki kat daha fazla bulunmuş.

Sigarayı bıraktığınızda kan şekerinizde düzensizlik oluşabilir ve canınız tatlı isteyebilir. Bunu önlemek için şekersiz çiklet çiğnemeyi, şeker ihtiyacınızı meyvelerden ya da taze sıkılmış meyve sularından karşılamayı deneyebilirsiniz. Ancak her 1 çay bardağı taze meyve suyunun yaklaşık 45 - 50 kalori içerdiğini de unutmayın.

Bu sebeple maden suyu ile karıştırmak iyi bir çözüm olabilir. Sigarayı bıraktıktan sonra kalorili içecekleri çok fazla içmeyin, genelde bu içecekler sigarayı hatırlatabilir, diğer yandan sigara bırakılınca sinirlilik ve gerginlik olabilir ve kafein ile bu huzursuzluğu arttırabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra...

Tat alma duyusunun artmasıyla yiyeceklerin tat ve kokusu daha iyi hissedilir. Sigarayı bırakan kişi tütünden aldığı damak zevkini yiyeceklerden almaya yönelir. Sigara genelde iştahı kapar. Sigara bırakılınca iştah açılabilir. Genelde sigara yemeğin bitiş sinyalidir.

Kalabalık ve uzun sohbetlerin olduğu ortamda kişi yemek yemeye sürekli devam edebilir ve eskiye oranla daha fazla yiyecek tüketir. Bu durumda diş fırçalamak veya naneli şeker ile yemeği sonlandırmak çözüm olabilir. Öğün aralarında acıktıkça, taze sebzelerden (marul, domates gibi) salatalar hazırlayarak, yağsız tüketebilirsiniz.

Sos olarak yağsız soslar, yoğurt ve limon kullanılabilir. Hem tokluk hissi verecektir hem de eksik beslenmiş olduğunuzu düşünerek biraz daha açığı kapatmaya yönelik beslenmiş olacaksınız.

Daha sık meyve tüketin

Daha önce böyle bir alışkanlığınız yoksa meyve salataları hazırlayıp bunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Şekeri bırakın. Tatlı ve çikolata tüketiminizi sınırlandırın. Nadiren kendinizi ödüllendirmek için sütlü veya meyveli hafif tatlılardan (kaymaksız ayva, kabak gibi) tüketmeye çalışın.

Kepekli ekmek tüketin. Hem daha çok tokluk hissi yaratacak, hem de B grubu vitaminlerle çok zengin olduğu için sağlıklı beslenme açısından faydalı olacaktır.

Öğün sayınızı artırın. Azar azar ve sık beslenin. Bir gün içinde 5- 6 öğünde beslenmek her zaman en iyisidir.

Sigarayı bırakan kişi büyük bir başarı gerçekleştirdiği için kendisini ödüllendirmek ister, eğer ödül olarak yüksek miktarda kalori içeren besinleri seçerse ve bu durum uzun sürer ise sağlıksız beslenme alışkanlığı oluşabilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 515
favori
like
share