Tahsin Saraç Kimdir - Tahsin Saraç Resimleri - Tahsin Saraç Biyografisi - Tahsin Saraç Hakkında

Tahsin Saraç (d. 1 Ocak 1930, Muş - ö. 29 Haziran 1989, İzmit) Türk şair.1952'de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümünü bitirdikten sonra, Hakkari'de bir süre Fransızca öğretmenliği yaptı. iki kez Paris'e giderek Sorbonne'da Fransız Dili ve Edebiyatı ile Sesbilim üzerine eğitim gördü. Dönüşünde Gazi Eğitim Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 1957'den 11971 yılına kadar Fransız Dili ve Edebiyatı dersleri veren Saraç; Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu ile Tercüme Bürosu’nda üye olarak görev yaptı.

Öğretmenler Federasyonu ikinci başkanlığı görevini yürüten şair; Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS)'nın da kurucularındandır. Gazi Eğitim enstitüsü'nden emekli olan Tahsin Saraç'ın ilk şiirleri Varlık Dergisi'nde yayımlandı. bir yandan Tercüme, Türk Dili ve Çeviri dergilerinin yazı kurullarında çalışırken, diğer yandan Dost, Papirüs, Sanat Rehberi, Türk Dili gibi dergilerde şiirleri yayımlandı. Kadınlar da Savaşı Yitirdi gibi oyun çevirileri yaptı.

Özde, biçimsellik ve dilde kendine özgün şiirleriyle toplumcu - gerçekçi çizgide ilerleyen şair, sanatçıyı, insanı ve toplumu değiştirmekle yükümlü gören bir bakış açısına sahipti.

Ödüllleri

* 1970, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Şiir Kitabı Büyük Ödülü
* 1986, Asya - Afrika Yazarlar Birliği, Lotus Edebiyat Ödülü


Yapıtları

* Bir Ölümsüz Yalnızlık - 1964
* Güneş Kavgası - 1968
* Direnmeler - 1973
* Güvercin Kasapları - 1978
* Bir Sevgiyi Görüntüleme - 1980
* Toplu Şiirler - 1989
* Çıplak Kayada Çimlenmek - 1989

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share