saç boya numaraları - saç boya renk numaraları - saç boyalarındaki harfler - saç boyalarının numaraları - saç yapısı - saçımızın rengi neden renklidir


Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın büyüme hızı ortalama günde 03 mm ile 04 mm”dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar.

Yaş ırk cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir. Örneğin Afrika”lı birinin saçları yaklaşık 3 kat dokudan meydana gelirken bu oran uzakdoğulularda 11 kata kadar çıkar. Bunun nedeni saçların doğa koşulları nedeniyle adaptasyona uğramasıdır.

Saç Renkleri

Saça rengini veren pigmentler sarı kırmızı ve mavi renklidir. Sarı pigmentler en küçük maviler en büyük hacme sahiptirler. Mavi pigmentler en dışta kırmızı ortada ve sarı en içte yer alır. Bu nedenle kimyasal yollarla saç rengi açılırken saç önce mavi rengini yitirerek kızıllaşır son olarak da sarı hale gelir. İşleme devam edilirse beyaz veya beyaza çok yakın bir ton elde edilebilir.

Vücutta pigmentlerin yokluğu albino denilen durumun ortaya çıkmasına neden olur. Albino canlılarda genellikle tüm kıllar renksizdir.

Saç ağarması saça renk veren pigment boya maddesinin zamanla azalmasından ileri gelir. Saçların birden beyazlaşması renk değişiminden olmayıp siyah kılların dökülmesi ve daha dayanıklı beyaz saçların kalmasından ileri gelir.

Saç renkleri tanımlanırken mavi ağırlıklı renkler “kül veya soğuk tonlar” kızıl ağırlıklı renkler “altın veya sıcak tonlar” olarak adlandırılır. Saç rengi tanımlanırken harf ve rakamlardan oluşmuş kodlar kullanılır. Numara küçüldükçe renk koyulaşır. Genellikle 1 numara “siyah” 10 numara “açık sarı” saçları tanımlamak için kullanılır. Harfler ise genellikle rengin türünü (sıcak soğuk leylak vs.) belirtmek için kullanılır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1802
favori
like
share