Fazla aspirin sağlığa zararlı

Kalp ve damar hastalıklarını önlemek amacıyla her gün kullanılan aspirinin sağlıklı kişiler için zararlı olduğu bildirildi

Kalp ve damar hastalıklarını önlemek amacıyla her gün kullanılan aspirinin sağlıklı kişiler için zararlı olduğu bildirildi.

İngiltere’de bugün yayımlanan Aspirin for Asymptomatic Atherosclerosis (AAA) adlı araştırmada, kalp ve damar hastalarında kanın pıhtılaşmasını önleyen aspirinin iyi etkileri yadsınmamakla birlikte, sağlıklı insanların her gün aspirin kullanmasının tehlikeli olduğu belirtildi.

Edinbourg Üniversitesi profesörlerinden Gerry Fowkes, araştırmayı, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde sundu.

Araştırmaya destek veren profesörlerden İngiliz Kalp Vakfı Müdürü Peter Weissberg, her gün hafif dozda kullanılan aspirinin, göğüs anjini, kalp krizi veya beyin kanaması riskini önlediğini ama kalp ve damar hastası olmayan sağlıklı kişilerin kalp ve damar hastalığını önlemek için aspirin kullanmamaları gerektiğini, çünkü aspirinin sağlıklı kişilerde kanama riskini artırdığını ifade etti.

Araştırma çerçevesinde, yaşları 50 ile 70 arasında olan ve daha önceden kalp ve damar sorunu olmayan 3500 erkek ve kadına her gün 100 miligram aspirin verildiği ve 8 yıl boyunca bu kişilerin izlendiği belirtildi.
Araştırmada, 8 yıldan sonra bu kişilerin yüzde 2’sinde kanama tespit edildiği kaydedildi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 397
favori
like
share
gülgüzeli Tarih: 19.09.2009 12:49
bilimin felsefik boyutlarda olması insanlık için tehlikeli. sürekli paradokslar birileri tarafından çürütülüyor. değiştiriliyor. oysaki bilim sabittir bunu araştırması yapılırken zararları ortaya çıkarılmamış mı daha önce. benim de bildiğim hergün bir tane aspirin bedene çok iyi gelmekte ve bunu doktorlarda tavsiye etmekteydi.