Tiyatro festivaline rekor başvuru
07 Eylül 2009 Pazartesi 15:23
Ankara sanat hayatı hareketleniyor. 14. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’ne, 116 tiyatro 130 oyunla başvurdu


İNTERNETHABER
ANKARA- Sonbahar geldi şehirler hareketlendi. Ankara 14. kez düzenlenecek Tiyatro Festivaline hazırlanıyor.

14. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali 13-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivale; 20'si yurt dışı, 78'i özel ve amatör, 7'sı şehir, 13'u üniversite, 10'u çocuk, 2'si atölye etkinliği olmak üzere 130 etkinlik için 116 değişik tiyatro topluluğu başvurdu.

Festivale başvuruda bulunan ülkeler arasında; Irak, Azerbaycan, Romanya, Hırvatistan, Romanya, KKTC İran, Ukrayna, Fransa, İran, Moldovya, Hindistan, Slovakya, Kosova ve Makedonya yer alırken, ulusal tiyatro topluluklarından ise; İstanbul, İzmir ve Ankara'nın yanı sıra Adana, Afyon, Antalya, Bartın, Denizli, Kocaeli, Ordu, Bursa, Çorum, İzmit, Kahramanmaraş, Mersin, Yozgat, Eskişehir olmak üzere bir çok şehirden başvuru gerçekleşti.

Dostlar Tiyatrosu(Genco Erkal), Oyun Atölyesi (Haluk Bilginer), Ortaoyuncular (Ferhan Şensoy), Semaver Kumpanya (Işıl Kasapoğlu), Tiyatro Kare (Nedim Saban) ve Tiyatro Duru (Emre Kınay) gibi özel tiyatrolar da yeni oyunlarıyla, festivale başvuranlar arasında.

Başvuru yapan tiyatro grupları arasından hangilerinin festivale katılacağı, Festival Komitesi tarafından değerlendirilecek ve Danışma Kurulunun görüşü alındıktan sonra 14. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivaline katılmaya hak kazanan tiyatro toplulukları ve festival programı duyurulacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 393
favori
like
share