Hesiodos MÖ 7.yy da yaşamıştır.Babası fazla kalabalık oaln İonya'yı bırakarak Boiotia nın küçük bir köyüne yerleşir.İşte Hesiodos o dönemin fakir köylülerinin ağır yaşam koşullarını anımsatan İşler ve Günler'i ayrıca tanrıların doğumu ve soyağacı hakkında bir anlatı olan Theogonia yi burada yazmıştır.Hesiodos evrenin tarihini de başlangıcından Zeus un diğer tanrılara egemen olduğu döneme kadar anlatır.

Hesiodos Yakındoğu da öteden beri var olan mitoloji ile ilgili çeşitli ögeleri ele alır.Fakat aralarında her zaman tutarlı bir bütünlük oluşmaz.

MÖ 6.yy da solo veya koro halinde müzikle söylenen ve lirin adından dolayı lirik denen bir şiir türü gelişir.Bunun ritmi Homeros türü destan ritminden daha zengindir, ama mitlerin sunuluş biçimi iki yüzyıl boyunca hiç değişmemiştir.

Thebaili aristokrat Pindaros da koro için özellikle büyük dinsel oyunlardaki zaferleri öven lirik şiirler yazmıştır.Eserleri mit ögeleriyle doludur.Fakat bunlar aceleci göndermelerden ibarettir.
Betimlemeleri çoğu kez ender güzelliktedir.İşte İason un anlatımı:

Zamanı geldi,elinde iki mızrakla harika bir adam yetişti.Bedenini çifte bir giysi örtüyordu:Magnesia dağlılarının gömleği güzel kollarını iyi sarıyor ve bir panter derisi de onu yağmur ürpertilerinden koruyordu.Saçının pırıltılı bukleleri kesilmemişti.Bukleler sırtını kızıla boyuyordu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 511
favori
like
share