kadın sağlığı - tüp bebek - tüp bebek tedavisi
Blastosist transferi, çoklu gebelik oranını azaltan, dolayısıyla doğacak olan bebeklerin ve anne adayının sağlığını düşünen...

Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Acet, gebelik oranını önemli ölçüde artıran “Blastosist Transferi” hakkında bilgi verdi.

Blastosist transferi, çoklu gebelik oranını azaltan, dolayısıyla doğacak olan bebeklerin ve anne adayının sağlığını düşünen, tüp bebek başarısını olumlu yönde etkileyen gelişmiş bir yöntemdir.

Blastosist transferinden önce...
Tüp bebek uygulamalarının ilk yıllarında laboratuvar ortamında gelişen embriyolar döllenmenin 48. saatinde anne adayına transfer edilirdi. O yıllarda embriyo kültür ortamı olarak kullanılan basit tuz solüsyonlarının, döllenmiş yumurtayı ne süre ile canlı tutabileceği tam olarak bilinmemekteydi. Laboratuvar teknolojisinin ve kullanılan tekniklerin artmasıyla embriyo transferi 48 saatten 72 saate kadar ilerletilebildi, böylece öncekine oranla yüksek oranda gebelik elde edilmeye başlandı.

Blastosist nedir?
Son dönemlerde ise laboratuvar ortamında embriyo canlılığı daha da uzatılmış ve bunun sonucu olarak daha yüksek oranda implantasyon ve gebelik oranlarının elde edildiği 5. ve 6. gün transferleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Buna “Blastosist Transferi” adı verilir. Embriyonun ana rahmine tutunmadan önce ulaştığı bu son aşamaya da Blastosist denir.

Embriyoyu blastosist aşamasına kadar getirebilmek için
Embriyoları blastosist aşamasına getirebilmek için, hem laboratuvar şartlarının çok iyi olması, hem de döllenmiş yumurtaların buna yeterli sayıda (5 - 6 embriyo) olması gerekir. Son dönemlerde ise geliştirilmiş Medium (embriyonun geliştirildiği ortam) sistemleri kullanılarak, laboratuvar ortamında embriyo canlılığı daha da uzatılmıştır.

Çoklu gebelik riski daha az
Çoğul gebelikler tüp bebek uygulamalarında pek istenmeyen sonuçlardır. Çünkü ikiz veya daha fazla bebek taşıyan annelerde; gebeliğe bağlı hipertansiyon, gestasyonel diabet (gebeliğe bağlı şeker yükselmesi), vajinal kanama, erken doğum gibi problemler, tekli gebeliğe göre daha şiddetli bulgularla ortaya çıkar.

Normal gebelikte spermin yumurta ile döllenmesi rahim tüplerinde gerçekleşir. Embriyo tüp içerisinde bir taraftan gelişimini devam ettirirken bir yandan da yerleşeceği yer olan rahim zarına doğru göç eder. İşte bu göçün tamamlanması, ortalama olarak embriyonun blastosist formasyonuna dönüştüğü safhaya denk düşer. Blastosist hücreleri rahme tutunma ihtimallerinin yüksek olması bakımından seçkin hücreler olup bu dönemdeki embriyolardan bir veya iki tane transfer edilmesi yeterlidir ve sonuç olarak çoklu gebelik riski pratik olarak azaltılmış olur. Bununla birlikte, 3. gün transfer edilen çok sayıda embriyolarla aynı gebelik oranları elde edilmesi beklenilir.

Diğer avantajlari

• Erken dönem embriyo transferi ile blastosist transferi karşılaştırıldığı zaman, klinisyen ve hasta için embriyo seçim kararını kolaylaştırır.
• Blastosist transferi ile görülen yüksek implantasyon (embriyonun rahim zarına tutunması) oranı, klinisyene sadece iki veya bazen tek embriyo transferi için seçim imkanını verir. Dolayısıyla gelişim potansiyeli yüksek olan blastokistin tekrarlayan gebelik başarısızlıklarında daha iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.
• Blastosistlerin dış çapı erken dönem embriyolara göre daha büyük olduğundan, Blastosist transferi ile dış gebelik riski azaltılabilir.
• Rahim zarının embriyoyu kabul edebilme kapasitesi 5.gün transferi ile artabilir, çünkü uterin kontraksiyon (kasılma) lüteal faza doğru ilerlerken azalır. Buda embriyonun tutunma şansını artırır.
• Embriyoları en yüksek gelişim potansiyeline sahip oldukları dönemde, yani blastosist aşamasında dondurabilme imkanı vardır.
• Preimplantasyon genetiği uygulayan merkezlerde trophectoderm (blastokiste ait iç hücre tabakaları) biopsisi uygulayabilmek ve bu doku embriyonik olmadığı için etik problemleri ortadan kaldırabilmek mümkündür.
• Embriyo canlılığının incelenebileceği metodlara fırsat tanımaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share