[COLOR=LemonChiffon]- ALLAH'ın isimleri Ehl-i Sünnet itikadınca tevkifidir. Yani ALLAH hakkında ALLAH'ın bildirdiği isimleri söylemek caiz olup bunlardan başkalarını söylemek caiz değildir. Mesela ALLAH'a "Âlim" denilir fakat aynı manada olan "Fakih" denilmez.

Yine ALLAH'a cömert manasında
"Cevad" denilir ancak aynı manada olan "Sahi" ismi denilemez. Çünkü ALLAH-u Teâlâ kendisini "Fakih" ve "Sahi" isimleriyle tanıtmamıştır. Bunun için ALLAH yerine Tanrı demek de caiz değildir.

İmam Gazali der ki: Bir insana bile kendimizden dilediğimiz gibi ad koyamazsak nasıl olurda ALLAH hakkında bu cüreti gösterebiliriz?

- Tanrı: İlah ve mabud demektir. Mesela "Pek çok Hindu'nun tanrısı öküzdür" "Mecusilerin tanrısı ateştir" denilmektedir. Başka dilerde de ilah ve mabud manasında farklı kelimeler kullanılmıştır. ALLAH ismi ise yabancı dillerde yapılan tercümelerde aynen kullanılmıştır. Çünkü bu ismin karşılığında hiçbir dilde hiçbir kelime yoktur.

- ALLAH ismi kuranda 2806 defa geçmesine rağmen bir defa bile tanrı kelimesi geçmemektedir. Hem Cenab-ı Hak Kuran'da defalarca "Benim ismim ALLAH'tır beni ALLAH diye çağırınız bana ALLAH diyerek ibadet ediniz ALLAH diyerek yalvarınız" demekte ancak hiçbir ayette "Ben tanrıyım bana tanrı deyin" dememektedir.

Hadis-i Şeriflerde de Tanrı ismi
geçmemektedir. O halde ALLAH'a kendi istediği ismi söylemekten kaçıp müşriklerin batıl mabudlarına koydukları Tanrı ismiyle onu çağırmanın ne kadar yanlış olduğu ortadadır.

Acaba bir hükümdar emri altında bulunan kimselere "Benim adım Ahmed'dir. Beni Ahmed ismi ile çağırınız" dese onlar da farzı misal:
"Hayır efendimiz bizim canımız sana Ahmed demek istemiyor biz sana Osman diyeceğiz. İkisi de altı üstü isim değil mi?" deseler ve öylede çağırsalar o padişah buna nasıl çok kızarsa; aynen bunun gibi ALLAH ismi yerine O'nun emretmediği belki de sevmediği Tanrı ismini söylemek ve o isimle O'na ibadet etmek gazabı ilahiyyeye vesile olur.
-alıntıdır-

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 470
favori
like
share
Dijar Asmen Tarih: 23.11.2009 10:00
Yanlış düşünüyorsunuz..
Bi kere ALLAH arapçadır..Tanrı ise Türkçe dir..Dikkat ederseniz yabancilar bile ALLAH i kendi dillerinde betimliyorlar...ingilizce de god olan tanrı türkçe cevirilince tanrı olarak çıktıgı için herkes tanrinin yabanci bi kelime oldugunu hristiyanlarin kullanabileceğini saniyor..oysa Tanri demek sakıncalı degildir..ALLAH da diyebilirsiniz tabi ama ALLAH arapçadır...sanmayınki Tanrı diyince günah işlicez...
gülfin Tarih: 23.09.2009 19:25
Sağol,emeğine sağlık..
narkan Tarih: 22.09.2009 15:33
TEŞEKKÜRLER KARDEŞİM.
doorcap Tarih: 22.09.2009 14:01
[COLOR="PaleGreen"]
Eline sağlık..

Tanrı İsmini kullananların bir kısmının cahillikten, ama diğer bir kısmınında bilinçli olarak kullandıklarını düşündürüyor insana.. ALLAH isminin dünya üzerinde kullanılmaması ve yok olması için bilinçli olarak çıkarılmış ve halkın diline empoze edilmiş gibi.. :20: Belki de gibi de değil..

Allah Razı Olsun...