Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerjisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reha Cengizlier yaptığı yazılı açıklamada, tüm toplumlarda alerjik hastalıkların giderek arttığını, yaşam koşullarındaki değişikliklerin bu artışta büyük rolü olduğunu belirtti.

Doğanın dengesi bozuldukça alerji gibi hastalıkların arttığını kaydeden Cengizlier, toplu olarak bulunulan ortamların, insanların birbirini olumsuz etkileme riskini çoğalttığını ifade etti.

Cengizlier, iş yerlerinde sigara dumanı, toz, küf, sprey, parfüm, evcil hayvan gibi etkenlerin astım ve nezle gibi alerjik hastalıkları tetiklediğini vurgulayarak, çalışmadan bekleyen klimalarda üreyen küf mantarları ve bazı özel mikroplar da hastalık oluşturabildiği için klima ilk çalıştırıldığında odanın havalandırılması gerektiğini belirtti.

İş yerinde farkına varılan veya varılmayan çevresel faktörlerin kaşıntı, aksırma, nefes almada sıkışma gibi ''Hasta ofis sendromu''na yol açtığına dikkati çeken Cengizlier, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Alerjik şikayetlerin iş yeri ile olan ilgisini belirledikten sonra çözüme gidilmelidir. Başta kapalı ortamda sigara içilmemesini sağlamak gelmelidir. Yine çevreyi rahatsız edebilecek iyi veya kötü koku, gaz, ses, ışık kirliliğini minimumda tutmak gerekir. Binada iyileştirme amaçlı tamirat tadilat gerekiyorsa yaptırılmalı, havalandırma ve kaçak açısından sık sık kontrol edilerek gereken düzeltilmeler yapılmalıdır. Alerjik rahatsızlıklara karşı iş yerlerinin sık sık havalandırılması ve masa başında çalışanların belirli aralıklarla dışarı çıkıp temiz hava almaları gerekiyor. Hastalananlar, çalışmaya devam ederek hem kendini hem de çevresini riske atmamalıdır. Hemen tedavi olmalı, bulaşıcılık süresince gruptan uzak olmalıdır. Küçük bir ihmal, daha fazla kişinin hastalanması, iş gücü ve verim kaybını da getirir.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 341
favori
like
share