Son zamanlarda saklanmaya dayalı aksiyon oyunları arttı biliyorsunuz. Genelde bu tür oyunlar çok iş yapıyor ve oyun firmaları da bu tür oyunlara yönelmekteler. Splinter Cell bu oyunların başında geliyodu.

3. şahıs perspektifinden oynanan bu oyun, oldukça sağlam aksiyon ve stealth karışımı sunuyordu bizlere. Cold Zero, yine 3. şahıs perspektifinden oynanan aksiyon/stealth (ve azıcık da rpg) oyunu. Ama bu sefer, gerçek zamanlı strateji olarak karşımızda. Aynen Commandos"da olduğu gibi, adamımızı mouse ile yönetiyor, düşmanı da mouse ile öldürüyoruz. Commandos ile Cold Zero"nun tek farkı, Cold Zero"da tamamen yanlız olmanız.

John McAffrey emirlere uymayıp rehinelerden birinin ölümüne neden olduğu için polislikten atılan ve özel dedektifliğe başlayan, ancak mazisi nedeniyle iş bulamayıp parasızlık problemi yaşayan bir adamdır. Para sıkıntısı canına tak etmiştir ve artık ne iş olsa yapacak durumundadır ki, oldukça tehlikeli bir iş alır. Çok riskli olan bu görevi sırf para için yapmak zorundadır. Bir adamı mafyanın elinden kurtarmak. Klişe bir görev, ama para için herşey yapılıyor biliyorsunuz. Konu başlangıçta bu kadar basitken, aldığınız bu iş nedeniyle kendinizi çok daha karöaşık görevlerin içinde buluyorsunuz.

3D mekanlarda, bazen saklanarak bazen saldırarak ilerliyoruz. Genelde saklanarak ilerlenen bir oyun CZ. Çünkü bölüm sonlarında öldürdüğünüz adamlardan değil öldürmediğiniz adamlardan daha fazla puan kazanıyorsunuz. Bu oyunun ilginç taraflarından biri ve sizi saklanmaya itiyor. Zaten oyunu saklanarak ve sessizce bitirmek zorken, silahları kuşanıp ortaya çıkmak ve etrafa ateş ederek milleti kevgire çevirmek oldukça kolay.

Bölüm sonlarında kazandığınız puanlar size deneyim olarak geri dönüyorlar. Bu deneyim puanları ise karakterinizin bazı özelliklerini geliştiriyor. Dayanıklılık, özel silahlar kullanabilme yeteneği, kilit açabilme, daha fazla eşya taşıyabilme gibi özelliklerinizi geliştirebiliyorsunuz. Yine bölüm sonlarında öldürdüğünüz kişilerin üzerinden çıkan eşyaları, silahları satabildiğiniz dükkanlara gidebiliyorsunuz. Öldürdüğünüz kişilerin silahlarını, paralarını, mücevherlerini alabiliyorsunuz. Ne kadar çaresiz bir durumda olduğumuzu görün, aslında bu oyundaki yegane görev, cepleri doldurmak.

Oyun normalde oldukça kolay bir oyun. Kontroller çok basit. Karakteri istediğiniz yere tek tıklama ile yollayabiliyorsunuz. Yine tek tıklama ile saldırabiliyorsunuz. Ekranın çeşitli yerlerine dağıtılmış emir ikonları, kolay kullanılır türden olmuş. Görünürlük ve duyulurluk derecenize bakarak ilerlediğiniz taktirde, başınızı beladan uzak tutmanız kolay. Ama düşman silah seslerine, çevredeki cesetlere ve ayak seslerinize duyarlı. Buna göre bazı yerlerde çok dikkatli olmanız gerekiyor. Oyundaki kameranın serbestçe hareket edebiliyor olması, etrafı iyice tarayıp, sağlam stratejiler geliştirmenizi sağlıyor.

Oyunda sanırım 100"den fazla silah var. Bunların hepsi gerçek hayattan alınma silahlar. Sesleriyle, mermi sayıları ve ateş özellikleriyle tamamen gerçek hayattaki versiyonlarının aynıları. Bu nedenle silah seçimlerinizde dikkatli olmanızı öneriyorum. Hayal ürünü silahlar olmadıklarından, çıktığınız göreve en uygun silahı bulmak sizi biraz uğraştıracaktır. 100 çeşit silahın içinden zevkinize uygun olanı da seçebilirsiniz ama sessizlik gerektiren görevlerde pompalı tüfen sizi pek kurtaramayacaktır. Silahların üzerine bazı modifikasyonlar ekleyebiliyorsunuz. Susturucu, dürbün, değişik mermiler gibi eklentileriniz var. Bu eklentiler bir silahtan sökülüp başka bir silaha takılabiliyor. Yani adam yine her tabancaya ayrı bir dürbün almayarak, parasını cebinde tutmuş oluyor. Sanırım hafif cimriyiz

Grafiklere bakacak olursak, günümüz teknolojisine oldukça yakın olduklarını görüyoruz. Karakterler yeterli detay seviyesinde oluşturulmuşlar. Animasyonları oldukça yumuşak ve sade. Saçma sapan hareket etmedikleri gibi, yeterince gerçekçi hareketlerle oynuyorlar. Çevre grafikleri, bazı zarar verilebilir cisimler de oldukça başarılılar. Genelde mekanlar hep saklanacak ve siper alınacak cisimlerle dolu oluyor. Size de bunları doğru biçimde kullanmak düşüyor. Kameranın özgürce hareket ettirilebilmesi de oyun için çok iyi, heryeri görmenizi, o an için en rahat bakış açısı ile oynamanızı sağlıyor.

Ses efektleri de grafiklerin kalitesine az da olsa yaklaşıyor. Silah seslerinin gerçek hayattakilerle aynı olduğundan bahsetmiştim. Konuşmalar ve diğer efektler de çok temiz kaydedilmiş ve gerçekçiler. Zemine göre değişik ayak sesleri düşmanı uyarabiliyor. Sesler dar sokaklarda yankı yapıyor. Tüm bu ince detaylara dikkat edilmiş. Müzikler de oyunun atmosferi için "cuk" oturmuş diyebiliriz. Ne çok hızlı ne de çok yavaş.

Oyunun fazla iyi olması hemen akıllara çok iyi bir sistem ihtiyacının olduğunu getirebilir. Ama aksine oyun ortalama sistemlerde bile çok rahat çalışabiliyor. Özellikle eski ekran kartı sahipleri bu oyunu rahatça çalıştırabilecek. Oyunu oynadığım makinede Geforce 2 MX vardı ve hiç takılmadan, adeta süzülerek oynadık oyunu. Çözünürlük ve detaylar fazla düşük değildi. Pek birşey kaçırdığımızı sanmıyorum. 1Ghz işlemci ile 256Mb RAM olması şart gibi. En azından yapay zeka falan için. Bu arada, oyunun belki de en kötü yanı yapay zekası. Yapay zekadaki ufak eksikliği farkederseniz düşmanları rahatlıkla tuzağa çekebiliyor ve tek tek avlayabiliyorsunuz.

Commandos tarzı oyunları sevip de yanlız takılmak isteyenler, Cold Zero tam sizin için. Bu oyun başında çok fazla zaman geçireceğimi biliyorum. Bu nedenle bu tür oyunları seven veya sevmeyen herkese şiddetle CZ öneriyorum. Ama bazen, keşke işi kabul etmeyip de bankadan kredi alsaydım diyebilirsiniz...İşlemci: Intel Pentium III 600 MHz
İşletim Sistemi: Windows XP/ME/2000/98
RAM: 128 MB RAM
Ekran Kartı: 3D , 16 MB RAM
HDD: 600 MB

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 529
favori
like
share