Sinema sektöründe her zaman prim yapan bir tür vardır. Gençlik korku filmleri. Hani genelde 8-10 karakter ile başlayıp sadece bir karakter bitenler... Obscureda bu tarz bir oyun olmaktan çok öte değil. Bana özellikle Elijah Wood ve Josh Harnett'in başrollerini oynadığı Fakülte isimli filmi çok andırdı. Tipik çılgın, eğlenceli üniversite gençlerinin yaşadığı akıl almaz olayları konu alan bir film gibi.

2004 yılında ilk çıkan versiyonunu hatırlayanlar ne kadar trajik olduğunu da bilirler. Obscure 2, ilk oyundan iki yıl sonrasını konu alıyor. Kahramanımız Stan Jones, polisi olaylardaki suçlunun kendisi olmadığına ikna edememiş ve cezaevine girmiştir. Çıktıktan sonra ise hayatını tamamı ile yenilemek için bir Falls Creek Üniversitesi'ne girmiş ve yeni arkadaşlar edinmiştir. Tabi belanın peşinden gelmesi de bizim oyunumuzun ana konusu oluyor. Çok sağlam olmasa da takip edilebilir bir konusu var Obscure'un.

Korku filmlerinin vazgeçilmezi: Karakter Bolluğu
İlerledikçe kullandığımız karakterlerimizin sayısı artıyor. İki kişi bir arada dolaşarak kaçmaya ya da bulmacaları çözmeye çalışıyor. Her karakterin kendine has özellikleri var. Biri kaslarını kullanırkeni diğeri zekası ile bulmacaları çözmede usta. Zaten bir sorun ile karşılaştığınızda "Bunu Mei çözebilir" gibi bir mesajla sizi doğru karaktere yönlendiriyor. Bir süre oynadıktan sonra karakterlere alıştığınız içinde bu mesajlar size çok fazla birşey ifade etmeyecek, çünkü sorunun çözümünün kimde olacağını zaten biliyor olacaksınız.

Kolay yaratıklar
İlerledikçe karşılaştığımız zor yaratıklar genelde ezberledikleri tarzda bir hareket yaptıkları için öldürmek çok zor olmuyor. Silahlarımız hedefi de otomatik olarak alıyorlar. Bu da kontrol kolaylığı sağlayan bir diğer nokta. Aslında hedefi kendimiz belirliyor olsaydık, biraz daha zor biraz daha eğlenceli olabilirdi. Kontroller çok iyi optimize edilememiş. Zira az önce bahsettiğim kontrol kolaylığı her noktada aynı değil. Mesela okumanız gereken bir not, ya da açmanız gereken bir kapı var. Onunla ilgili diyaloğun açılabilmesi için öncelikle tam gereken noktadan ona bakıyor olmanız lazım. Bunu biraz açalım. Bir kapının önüne geldiğinizde "Open" komutunun açılabilmesi için dik olarak karşıdan bakmanız lazım. Az yandan baktığınızda o komut çıkmıyor. Bu kimi noktalarda sıkıntı yaratabiliyor. Mesela birbirine yakın iki nesne olduğu düşündüğünüzde istediğinizi seçebilmek kimi zaman eziyet oluyor. Hele farenizin iyi bir fps'si yoksa bunun cidden sorun olacağının garantisini rahatlıkla verebilirim.

Grafik olarak çok fazla beklentiniz var ise bu yapımın pek size göre olabileceğini sanmıyorum. Gri ağırlıklı sahneler, bu türde standart halini almış ortamlarını beraberinde getiriyor olsa gerek. Aynı zamanda pek korkunç olmasa da kesilmiş insan bedenleri ya da kanlar içindeki cehennem yaratıkları havayı etkileyen faktörler arasında.

Genel olarak Resident Evil ve Silent Hill benzeri olan Obscure korku macera türünde vakit geçirmeyi sevenler için güzel bir alternatif. Çok uzun soluklu bir oyun olmasa da çeşitli zorluk dereceleri ve multiplayer (co-op) modu ile vakit geçirtecek gibi.Intel Pentium III 700 MHz or Athlon XP equivalent
RAM: 256 MB system Memory 512MB(Vista)
GRAPHICS: GeForce 3, Radeon Series| 64MB
SOUND: Direct X 9.0c compatible sound card
DVD-ROM: DVD-ROM drive
HARD DRIVE: 3 GB Free Space
INPUT DEVICES: Keyboard and 3 button mouse

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 215
favori
like
share