ISS 3, Fifa'yı tahtından indirebilecek mi?
Pc sisteminde oyun oynayanların en büyük derdi futbol oyunları. Daha doğrusu futbol oyunu. Yıllardır Fifa serisine talip olan oyuncu kitlesi ISS 3'ün pc için de hazırlandığını duyunca sevindi. Gerçi konsol kullanıcıları ISS serisini fazla beğenmez. Ama konu pc için olunca ISS 3 gerçek bir devrim gibi duruyordu. Acaba harbiden devrim mi?
Fifa 2003 VS ISS 3
ISS 3'ü karşılaştırabileceğim tek oyunun Fifa 2003 olması gerçekten üzücü bir durum. Futbol dışında bir kaç tür oyun daha bu durumda. Diğer FPS, RTS tarzı oyunlarda istemediğimiz kadar oyun çıkmasına karşın neden pc için futbol oyunu yapmazlar şaşılacak bir durum. Neyse. ISS 3, Fifa 2003'ü bir çok yönden rahatlıkla geçiyor. Şahsen ben futbol oyunlarında rahat rahat gol atılmasından aşırı şekilde rahatsızım. Hiç Fifa serisine ellememiş bir oyuncu, en kolay modda oynadığında en fazla 3. maçında rahatlıkla gol atıp, 5. 6. maçında rahatlıkla fark atabiliyor. Bu durum beni çok bayıyor doğrusu. Çıktığından beri Fifa 2003 oynayan biri olarak World Class'da en kötü takım ile en iyi takıma karşı rahatlıkla fark atabiliyorum. Tabi ki bu durum oyunu uzun zamandır oynamamla alakalı, fakat ben Fifa 2003 çıktıktan sadece 1 hafta sonra da bu durumdaydım zaten. ISS 3 bu konuda çok başarılı olmuş.
Oyunda gol atmak gerçekten zor. Aynı şekilde gol yemek de. Bunun nedeni oyunun genelde kalelerde değil orta sahada geçmesi. Yapımcılar o kadar iyi bir sistem kullanmışlar ki gerçekten orta sahada bir çekişme yaşayıp, topa sahip olma gibi bir durum var. Sadece topa hakim olmak ile iş bitmiyor. Düzenli bir şekilde atak yapabilmek gerekiyor. Bunların toplamında ise gol atmak çok değerli oluyor ve gerçekten gol attığınızda seviniyor insan. Fifa 2003'te en çok başıma gelen olay, rakibin bütün oyuncularının adam adama savunma yapmasıydı. Bu şu demek; Eğer bir adamı geçerseniz kaleye gidene kadar kimse size dokunmuyordu. ISS 3'te böyle bir durum yok. Kaç tane adam geçerseniz geçin defansı zayıflatmak uğruna birileri mutlaka sizin üzerinize gelip yolunuzu kesiyor. Tıpkı normal maçlarda olduğu gibi.
Bir başka iyi sistem ise pas sistemi. Fifa 2003 bu konuda gerçekten başarısızdı. Ara pası vermek, adam koşturmak vs. derken oyun resmen futbol oynamaktan çıkıyordu. Burada ise adam koşturmak vs. gibi bir ton ekstra şey yok. Direk koşu yoluna pas atıyorsunuz, eğer rakip topu kesemezse kopup gidiyorsunuz. Ayrıca oyun çok daha serbest. İstediğiniz zaman topa kafa atabilir, pas atabilirsiniz. Yerde seken bir topa aniden kafa ile vurmak gibi. Bunların dışında bazı bölgelerde adam geçmek için özel bir sistem var. Size bu zamanlarda hangi tuşa basmanız gerektiği söyleniyor. Eğer basarsanız sahanın o kısmına kamera zoom yapıyor ve oyun bir miktar yavaşlıyor. Seçiminizi yaptığınızda oyun tekrar normal şekline dönüyor ve ya topu kaptırıyorsunuz ya da rakibinizi geçiyorsunuz. Pek alışık olmadığımız bir şey olduğundan ilk başlarda çok zevkli geliyor. Uzun vadede ise her zaman kullanılmıyor. Sadece gerektiği zamanalarda yapmaya başlıyorsunuz.
Oyunu ilk başlattığımda aklıma gelen tek bir şey vardı, oyunda training olup olmaması. Training çoğu oyunda bence olması gereken bir mod. Hele hele futbol oyunlarında mutlaka olmalı. Neyse ki ISS 3'de training var. Oyuna alışmanız için mutlaka önce training yapmanızı öneririm. Fifa ile büyüyen bir oyun kitlesinin ISS 3'ün sistemine alışması için mutlaka bir miktar training yapması gerekiyor. ISS 3 sadece getirdiği sağlam oyun sistemi ile değil, maç öncesi yaptığınız taktiklerde de başarılı. Sadece 4-4-2 gibi basit taktikler ile iş bitmiyor. İstediğiniz bölgeye mahsus taktikler vermek mümkün. Mesela orta sağının sol tarafındaki oyunculara top onların bölgelerine geldiğinde kontra atağa kalkın diyebiliyorsunuz. Bunun gibi onlarca taktik emrinizde. Her maç için kendinize özel taktikler belirleyebilirsiniz.


ISS 3 sütten çıkmış ak kaşık mı?
Maalesef. Neresinden başlasam bilmiyorum. İlk olarak grafik sorunlarından bahsedeyim. Oyunu mecburen 640x480 çözünürlüğünde oynamanız gerekiyor. Başka bir çözünürlükte oynayamıyorsunuz, zaten değiştirmeniz için bir menü de koyulmamış. Bunun yanında neredeyse grafik için hiç bir ayar yok. Bir de utanmadan oyun eski sistemlerde deli gibi yavaş çalışıyor. Eski sistem dediğim de P3-800 256Ram ve Geforce 4 MX 440 64MB. Çoğu oyun bu sistemde çalışsa da ISS 3 maalesef çalışmıyor. Çalışıyor da oynanamayacak kadar yavaş. Oyunu düzgünce oynayabilmeniz için işlemcinizin 1.7MHz civarında olması gerekiyor. İşin kötü yanı görüntü özelliklerini kısıp oynama gibi bir şansınızın da olmayışı. Adından da anlaşılacağı üzere oyunumuzda sadece ülkeler var. Fifa gibi hem ülke hem de yerel takımlar yok. Bu aslında pek bir eksi sayılmaz ama Fifa'da olduğu için eksi diyebiliriz. Kontrollere geleyim. Malum Fifa tuşlarına alışık olduğum için bu oyunda da tuşları ona göre ayarlayayım dedim ama nerrdee. Tuşları kafanıza göre değiştiremiyorsunuz. Belli bir tuş takımı yapılmış onlar arasında değiştirebiliyorsunuz. Nasıl bir mantık ile böyle bir şey yapılmış anlamak mümkün değil. Ha aklıma gelmişken oyun 2Cd ve yaklaşık 1.8GB yer istiyor. Hala daha kötü bir şeyler duymak isteyen vardır mutlaka. Bende yazacak materyal bol merak etmeyin. Geleyim futbol oyununda iyice önem kazanan yapay zekaya. Gene olarak iyi diyebilirim fakat hakemlere gerçekten uyuz oldum. Değiştirmedik, kurcalamadık hiç bir ayar kalmadı fakat hakemler hep aynı. Sorun şu; Siz faul yaptığınızda hiç acımadan pat diye sarı kart hatta kırmızı kart bile çıkartabiliyorlar, buna karşın rakibiniz faul yaptığında çoğu zaman verilmiyor, verilse bile kart çıkmıyor. İlk oynayışımda oyunu 8 kişi bitirdim. Eğer dikkatli olmazsanız bir kaç dakika içinde bir anda 2-3 kişi atılabiliyor. Buna karşın neden rakip oyuncuya kart çıkmaz, neden fauller verilmez şaşılacak bir durum. Kontrollerden sonra en büyük eksi bu hakem durumu. Umarım hakem, kontroller ve grafik ayarları için toplu bir yama çıkar, yoksa yazık olacak güzelim oyuna.
Off off en büyük dert, grafik
Grafikler belki de oyun sisteminden sonra en çok hoşuma giden nokta. Yanlız dediğim gibi düşük bir sisteminiz varsa direk grafik olayını unutun. İyi bir sisteminiz var ise mutlaka Antialiasing'in açık olduğuna emin olun. Antialiasing bu oyuna gerçekten çok büyük etki ediyor. Oyuncular ve çevre öğeleri ciddi şekilde bir şeye benziyor. Eğer kapalıysa yada kartınız desteklemiyor ise grafikler pek iç açıcı olmayacaktır. Futbolcular çok güzel modellenmiş ve gerçeklerine baya benziyorlar. Çok ünlü olan futbolcular ile özellikle ilgilenilmiş ve gayet güzel benzetilmiş. Saha ve çevre öğeleri ise Fifa ile karşılaştırıldığında baya zayıf kalıyor. Hatta direk grafikleri karşılaştırırsak Fifa 2003 çok daha başarılı diyebilirim. Yanlız spiker baya dikkat çekici. Olaylara verdiği tepkiler çok başarılı ve şimdiye kadar duyduğum en iyi Türk futbolcuların isimlerini söyleyen spiker diyebilirim. Kamera açılarında ufak tefek sorunlar var. Bazen topu izleyemiyor ve geride kalıyor. Bir anda rakip top çevirirken siz kendi sahanızı izliyorsunuz.
Son Lakırtılar :
Genel bir düşüncemi söylersem ISS 3'ü Fifa 2003'e göre daha başarılı buldum. Özellikle oyun sistemi çok daha başarılı. Oyunu rahat oynayabilmeniz için iyi bir sistem gerekiyor ve bu durumdan ötürü baya puan kırdım. Altı üstü futbol oyunu bu kadar yüksek bir sistem istememesi gerekirdi. Çözünürlüğün değişmemesi ve kontrolleri kafamıza göre yapamamamız da puanda düşüşlere neden oldu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 558
favori
like
share