ishal - grip - soğuk algınlığı

Eczanelerde, ishal ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçların satışlarında artış yaşandığı bildirildi.
Bursa Eczacı Odası Başkanı Kıvanç Atmaca, mevsimsel geçiş dönemi olması nedeniyle eylül ve ekim aylarında soğuk algınlığına bağlı hastalıkların artabildiğini söyledi.

Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olmasının hastalık riskini yükselttiğini ifade eden Atmaca, şöyle dedi:
“Gündüz saatlerinde bile sıcaklık farkı fazla olabiliyor. Güneşin doğrudan geldiği saatler ile havanın kapalı olduğu dönem arasındaki sıcaklık farkı bile insanları olumsuz etkileyebiliyor. Hava sıcak diye gömlekle dışarı çıkan kişi, hava kapanıp serinlediğinde rahatsızlanabiliyor. 'Rahatsızlık mevsimi' olarak nitelendirilen bu dönemde biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. Mevsimsel etkilere bağlı olarak son günlerde soğuk algınlığı ilaçlarının kullanımında artış yaşandı. Soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara karşı kapalı ve kalabalık ortamlarda fazla zaman geçirmemek gerekiyor.”

İshal ilaçlarına olan talepte de belirli bir artış gözlemlediklerini belirten Atmaca, şöyle devam etti:
“Bu yıl ishal vakaları sürekli hale geldi diyebiliriz. Özellikle son dönemlerde yaşanan şiddetli yağışlara bağlı olarak şebeke suyuna atık sular karışmış olabilir. Bu durum, ishal vakalarını artırabilir. Bazı eczanelerimizde, özellikle nöbetçi oldukları gece saatlerinde ishal ilaçların temininde sıkıntılar yaşanabildi.”

Atmaca, ishale karşı sadece şebeke sularının değil dışardan satın alınan suların da kaynatılarak içilmesini önerdi.
A.A

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 466
favori
like
share