Microsoft’un tarayıcısı pay kaybederken Firefox yükselişte.

Net Applications’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre Internet Explorer ağustosta yüzde 66,97 pazar payı tutturdu. Bu rakam aslında tarayıcının geçtiğimiz aya göre yüzde 0,71 ve geçtiğimiz yıldan bu yana da yüzde 8,16 düşüş yaşadığını gösteriyor. IE düşedursun, Firefox yüzde 0,51 artışla yüzde 22,98 pazar payına ulaştı. Geçtiğimiz sene bu rakam sadece yüzde 19,21 idi.

Fakat Internet Explorer’ın kaybettiği puanlar sadece Mozilla’ya gitmedi. Safari ve Chrome da devamlı bir artış kaydetti. Tarayıcı sürümleriyle alakalı rakamlara bakıldığında, Microsoft’un en yeni tarayıcısı Internet Explorer 8’in internet kullanıcılarının hoşnutluğunu çok hızlı kazanamadığı görülüyor. Hâlen en popüler Microsoft tarayıcısı yüzde 25,25 ile IE6 iken bunu yüzde 21,1 ile IE7 ve yüzde 15,1 ile IE8 takip ediyor.

Windows 7’nin çıkışıyla birlikte bu gidişin farklı bir seyir kazanması mümkün, zira AB’nin ısrarları üzerine yeni işletim sisteminde Internet Explorer ön tanımlı tarayıcı olarak gelmeyecek. Bunun yerine Windows 7’de kullanıcının IE8 yerine alternatif bir tarayıcı seçebileceği bir tercih penceresi yer alacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 274
favori
like
share