kadın psikolojisi - gebelikte deprasyon

Kadınların yaklaşık yüzde 10 ilâ 20`si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor. Ve bu kadınların yaklaşık olarak 4`te 1`i majör depresyon geçiriyor...

Kadınların yaklaşık yüzde 10 ilâ 20`si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor. Ve bu kadınların yaklaşık olarak 4`te 1`i majör depresyon geçiriyor...

Reem Nöroloji Merkezi`nden Dr. Mehmet Yavuz, hamilelik dönemi çoğu kadının başına gelen depresyon konusunda bilgi verirken şunları söyledi: `Depresyon her 4 kadından 1`inin hayatının bir döneminde etkileyen bir duygu durum bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları da yakalaması şaşırtıcı değil.` Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilmediğini belirten Dr. Yavuz, `Çünkü herkes bunun hormonal değişikliklerin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Oysa bu düşünce hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında önemli sakıncalar doğurabilir. Depresyon hamilelik sırasında da tedavi ve kontrol edilebilen bir hastalıktır, ancak ilk adım olarak yardım ve destek aranması, hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır` diye konuştu.

Hamilelik depresyonu nedir?

Mehmet Yavuz`un belirttiğine göre, hamilelik depresyonu ya da antepartum depresyon, normal depresyon gibi bir duygu durum bozukluğudur. Duygu durum bozuklukları, beyin kimyasındaki değişimleri içeren biyolojik rahatsızlıklardır. Hamilelik sırasındaki hormon değişimleri, beyindeki depresyon ve anskiyete ile direkt olarak bağlantısı bulunan kimyasal maddeleri etkileyebilir. Zor yaşam olayları da bu değişimleri artırarak hamilelikte depresyon yaşanmasına neden olabilir.

Hamilelik depresyonun belirtileri

Hamilelik dönemi depresyonunun belirtileri konusunda değinen Mehmet Yavuz, depresyon geçiren kadınların, aşağıda saydığı belirtilerden bazılarını, 2 hafta boyunca veya daha uzun süre yaşadıklarını hatırlattı:

Sürekli üzüntü hali

Konsantre olma güçlüğü

Çok az veya çok fazla uyuma

Genellikle haz veren aktivitelere olan ilginin kaybolması

Doğacak çocuğun istikbali ile alakalı karamsar düşünceler

Doğacak çocuğuna bakamama endişeleri

Ölüm, intihar veya ümitsizlik düşüncelerinin sürekli tekrarlaması

Anksiyete, huzursuzluk

Suçluluk veya değersizlik duyguları

Yeme alışkanlıklarında değişimler

Olası tetikleyicileri nelerdir?

Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz, hamilelik depresyonundan bahsederken, anne adaylarında bu depresyonu tetikleyici nedenlere değinmeden geçmedi:

İlişkilerde sorunlar, evlilikle ilgili kaygılar

Çocuğun özürlü olabilme ihtimalleri

İstenmeyen hamilelik durumları

Ailede veya kişide depresyon geçmişi

Daha önce yaşanan düşükler

Stresli yaşam olayları

Hamilelikte komplikasyonlar olması

Travmaya maruz kalmak

Bebeğe zarar verir mi?

Tedavi edilmeyen depresyon halinin, anne ve bebek açısından bazı zararlara neden olabileceğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, tedavi edilmeyen depresyonun; kötü beslenme, alkol alma, sigara içme ve intihar davranışı gibi erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bebekte gelişimsel sorunlara neden olabilecek davranışlara yol açabileceğini vurguladı. Sıklıkla depresif hisseden bir kadının, kendisine ve gelişmekte olan bebeğine bakmak için gerekli gücü ya da isteği bulamayacağını ifade eden Dr. Yavuz, bu durumda da bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceğine dikkat çekti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 539
favori
like
share