bartın köprüler listesi - bartındaki köprüler
Orduyeri (Kışla) Köprüsü

Bartın Çayı üzerindeki Orduyeri Köprüsü 1887 yılında Bolu Mutasarrıfı İsmail Kemal Bey'in önderliğinde, halkın yardımıyla yapılmıştır.

Köprünün boyu 98 m., genişliği ise 7.3 m.dir. Kesme taştan beş ayak üzerine yapılmıştır. Birinci ve ikinci ayaklar Bartın Çayı’nın batısında, üçüncü ve dördüncü ayaklar su içerisinde, beşinci ayak ise diğer taraftadır. Çay içindeki ayakların iki tarafında yarım kubbe şeklindeki çıkıntılar, suları iki tarafa dağıtmakta ve ayakların dibinin aşınmasını önlemektedir. Köprünün ahşap olan üst kısmı 1957 yılında beton olarak yeniden yapılmıştır.

Kemer Köprü
Köprü, Çalıkoğlu İbrahim Bey tarafından 1872 yılında yaptırılmıştır.

Kocanazçayı üzerinde, kesme taştan harçla yapılan çok sağlam üç ayak ve iki sivri kemer üzerine inşa edilmiştir. Boyu 42 m, genişliği 8.5 m'dir. Yapımı sırasında harcın daha güçlü olmasını sağlamak için içerisine binlerce yumurta akı katıldığı söylenmektedir.

Kemerdere Köprüsü


Roma İmparatoru Claudius döneminde (M.S. 41-54) yapılan tek gözlü bir Roma Köprüsü olup, Amasra'ya 3 km uzaklıktaki Cevizlik Vadisi'ndedir.

Amasra'yı Bartın'a bağlayan ve 4. km'de de Kuşkayası Anıtı'nın önünden geçen Roma yol ağının bir parçasıdır.
Köprü Ayağındaki çok silik bir kabartma kompozisyonunda; mızrakla savaşan yedi asker, Roma-Pontus Savaşlarını anlatılmaktadır.

Kemere KöprüsüBoztepe'deki Sormagir Kalesini Amasra'daki Zindan Kalesine bağlayan tek gözlü bir köprüdür.
Yapı üslubundan Bizans dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 849
favori
like
share
enginy Tarih: 29.01.2010 17:04
Orduyeri (Kışla) Köprüsü ve Kemere Köprüse olarak gösterilen resimlerin her ikiside Bartın'da bulunan Kemerköprü'ye ait resimlerdir. Resim altlarındaki adlarını yazdığınız köprülere ait bilgiler doğru ama resimler yanlış. Düzeltmenizi rica ederim.