Uzmanlar, sigara bağımlığında profesyonel desteğin çok önemli olduğunu, ancak farmakolojik tedavi ile başarı oranının arttığını belirtti.

Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji, Kanser Epidemiyolojisi Bilim Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tütün ve tütün mamullerinin her türünün kansere yol açtığına dikkati çekerek, kanserden ölümlerin yüzde 60-80`inin sigarayla ilişkili olduğunun altını çizdi.

Sigaranın hem fiziksel, hem psikolojik bağımlılık yaptığı için bırakılmasının zor olduğuna işaret eden İsmail Çelik, kendi başına sigarayı bırakmayı deneyenlerin büyük çoğunluğunun 1 yıl içinde tekrar sigara içmeye başladığını söyledi. Çelik, `Tıbbi bir birimden yardım alınması halinde başarı şansı, kendi başına bırakmayı denemeye göre iki katına çıkmaktadır` diye konuştu.

Onkoloji uzmanı Doç. Dr. Mustafa Erman da `Sigarayı tedavi almaksızın kendisi bırakan kişilerin, sadece yüzde 5`i bir yıl sonunda sigara içmiyor oluyor` dedi.

Kesin çözüm için profesyonel desteğin çok önemli olduğunu vurgulayan Erman, `Profesyonel destekle başarı şansı yüzde 15 olurken, farmakolojik tedaviyle yüzde 25-30`a yükseliyor` açıklamasında bulundu.

Erman, ilaç tedavisinin ortama 3 ay sürdüğünü, sonrasında ise kişinin kontrole geldiğini anlatarak, `Şu an bant ve sakızlar, antidepresan tedavisinde kullanılan ve sigarayı bırakmada etkili olduğu saptanan bir ilaç ile sadece bunun için üretilmiş ilaç uygulaması yapılıyor` dedi.

Etkinliği ispatlanmış ilaç tedavilerinin dışında, hipnoz, akupunktur, elektrik uyarısı ve bitkisel tedaviler gibi yöntemlerin tercih edilmemesini isteyen Erman, bu yöntemlerin etkinliğinin bilimsel olarak tespit edilmediğini, bu nedenle bu yöntemleri önermediklerini söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 374
favori
like
share