bilgisayar kullanımı ve göz hastalıkları

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla monitör karşısında fazla kalan insanların gözlerinin bozulacağı inancının yanlış olduğu belirtildi.


Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla monitör karşısında fazla kalan insanların gözlerinin bozulacağı inancının yanlış olduğu belirtildi. Uzmanlar, bilgisayar monitörlerinin gözleri bozmazdığını, sadece var olan göz hastalıklarını açığa çıkardığını ifade ediyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Ali Karataş, bilgisayar kullanımı sırasında gözlerin; monitör özelliği, kullanıcının pozisyonu, odanın aydınlatması, ekrandaki ışık yansımaları gibi etkenlere bağlı olarak az ya da çok etkilendiğini söyledi.

Dr. Karataş, ev ve ofiste yaygın olarak kullanılan bilgisayar monitörlerinin pek çok kişide göz yorgunluğu, göz ve çevresinde yanma, ağrı, batma, kuruluk hissi, kaşıntı, kızarıklık, sulanma, bulanık görme, odaklanma zorluğu, kısık bakma, ışığa duyarlılık, göz kapaklarında iltihap, kepeklenme, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açtığını belirtti.

Bilgisayar monitörüne bakmanın gözü bozacağı inancının yanlış olduğunu vurgulayan Karataş, `Bilgisayar monitörleri gözleri bozmaz, sadece var olan göz hastalıklarını açığa çıkarır. Bu kusurlar, özellikle yakın mesafeden ve uzun saatler boyu çalışan kişilerde kendini daha çabuk gösterir.` dedi.

Karataş, bilgisayar kullanıcılarının göz rahatsızlıklarından korunmaları için birtakım önlemler alabileceğini belirtti. Yüksek çözünürlüklü ve yüksek tarama hızlı monitör kullanımının bu önlemlerden birisi olduğunu ifade eden Karataş, özellikle yazı yazarken iri puntolu ve gözü yormayan karakterler seçmenin gözü korumak açısından önemli olduğunu vurguladı. Karataş, çalışırken 45- 50 dk`da bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 338
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 26.09.2009 02:05
keşke kırmızıyla yazmasaydınız bakmayın derken baktık yine:72:
Terakkiperver Tarih: 26.09.2009 02:00
Her ne kadar bilgisayarın gözü bozmadığı söylense de yine de bilgisayar başında çok fazla kalmamak lazım...Bilhassa kırmızı renkli sayfalara bakmamaya çalışınız.Kırmızı renkler gözün düşmanıdır...Aksine, yeşil renkler gözü korumaktadır.
AYIŞIĞI Tarih: 26.09.2009 01:48
benim babam yok keşke olsaydıda bende okutsaydım..
siz babanızın kıymetini bilin..
ben ne dediyse yaptım ama ..takdir -i ilahi kaybettim
gülfin Tarih: 26.09.2009 01:21
Bu haberi babama okutmalıyım tşk.ler paylaşım için