Dünya Kalp Günü hakkında - Dünya Kalp Günü etkinlikleri

Kalp hastalıkları, her yıl milyonlarca kişinin ölümüne yol açan bir numaralı hastalık... Dünyada her yıl 17.5 milyon kişi kalp hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bu ölümlerin %80’i düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geliyor. Başta yetişkinler olmak üzere her yaşta insanı tehdit eden kalp hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla Eylül ayının son pazar günü Dünya Kalp Günü olarak 100’ün üzerinde ülkede kutlanıyor.

2000 yılından bu yana kutlanan Dünya Kalp Günü’nde kalp hastalıkları ve kalp krizinin nedenlerine dikkat çekilerek, çocukluktan itibaren hangi önlemlerin alınacağı konusunda toplumun bilinçlendirilmesine çalışılıyor. Tüm dünyada sağlıklı yaşama yönelik faaliyetlerin teşvik edildiği aktivitelerle kutlanan Dünya Kalp Günü’nde, her yıl hastalıkla ilgili önemli bir noktaya dikkat çekiliyor.

Türkiye’de yaklaşık 3 milyon koroner kalp hastası var

Türkiye’de her 7 kişiden 1’i kalp krizi riskiyle karşı karşıya. Türkiye’deki toplam koroner kalp hastası sayısı 2.8 milyon ve her yıl 170 bin kişi koroner kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’deki ölümlerin % 43’ü koroner kalp hastalığına bağlı olarak gerçekleşiyor. Uzmanlar sağlıklı ve mutlu yaşamak için öncelikle doğru beslenmek gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 432
favori
like
share