Kitabın Künyesi

Yayınevi : Dünya Kitapları
Yazar : Demirtaş Ceyhun
Kategori : Deneme-İnceleme
Basım tarihi : Temmuz 2004 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı : 168
Ebat : 13,5x19,5
ISBN : 975-304-223-x
Dil : Türkçe


Kitap Tanıtımı

Demirtaş Ceyhun, denemelerinde, incelemelerinde sorgulayıcı bir bakışla okurunu düşünmeye kışkırtan bir yazar. Tanıklıklarını anlattığı yazıları bir yana, edebiyatın sorunlarını, hayatı ıska geçmeden irdeliyor, sorguluyor. Yazınsallığın ardındaki perdenin gizlerini ortaya döküyor. Romanın bugünkü durumuna bakarken, toplumsal gerçekçi yazının seçkin örneklerini tarihsellikleriyle koşut biçimde değerlendiriyor. Bu arada kendinizi postmodernizm, yapısalcılık, kültür emperyalizminin roman üzerindeki tehlikesi, gerçekçiliğin nasıl kotarılabileceği eksenlerindeki derin bir tartışmanın içinde bulabiliyorsunuz. Sonra birden Orhan Kemal'in Cağaloğlu'ndaki karakalem silueti geçiyor gözlerinizin önünden. Bir başka denemede, yerelden evrensele giden yolda duyarlılığın başkenti oluyor Adana. Ceyhun, pek tartışılmamış, düşünme tembeli olduğumuz alanlara el atıyor. Bin bir çeşit soru ve cevap kazanarak kapatıyorsunuz kitabı.
Barış!.. Çocuğum!.. Korkma!.. Kahrolsun savaş kışkırtıcıları!.. Henüz sözcüklerimizin gücü bitmedi... Bitmez... İnan... Sözcüklerimiz var bizim... Her şeyimizi alsalar, sözcüklerimizi elimizden alamazlar!..

Demirtaş Ceyhun

Öykülerinden, romanlarından ve belleğimizde iz bırakan başarılı toplumsal incelemelerinden tanıdığımız Demirtaş Ceyhun'un denemelerini de, o doyulmaz keyifle okuyacaksınız.

Orhan Tüleylioğlu


(Tanıtım bülteninden)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 326
favori
like
share