Suat Derviş Kimdir - Suat Derviş Resimleri - Suat Derviş Biyografisi - Suat Derviş HakkındaVarlıklı bir ailenin kızı olarak doğan ve iyi bir eğitim alan Suat Deviş Berlin Üniversitesi Edebiyat bölümünden mezun oldu. İstanbul'a döndükten sonra gazeteciliğe başlayan Suat Derviş, 'Son Posta', 'Vatan', 'Cumhuriyet' ve 'Gece Postası'nda yayınlanan röportajları ve romanlarıyla tanındı. 'Resimli Ay' adlı dergide Nazım Hikmet ve Sebahattin Ali ile birlikte çalışan yazar 1937'de Sovyetler Birliği'ne giderek yeni düzenle ilgili röportajlar yazdı.

Eşi Reşat Fuat Baraner'le birlikte toplumcu gerçekçi sanat anlayışının ilk yayın organı olan "Yeni Edebiyat" dergisini 1940 yılında çıkardı. Yayınlanan ilk eseri olan Kara Kitap'tan başlayarak romanlarında burjuva düzenini derinlemesine ele alarak eleştirir. Kadının aşağılanması onun ilk romanlarında aile içi bir mesele olarak ortaya koyulurken 'Fosforlu Cevriye' adlı eserinde alaycılığı, bir köşeye atılmışlığı ve hafifliği onurla, temiz yüreklilikle, bağlılık ve özgürlük aşkıyla birleştirir. Kimi eserlerinde lümpenleşmenin toplumsal ve psikolojik nedenlerini ortaya koyarken onların arasındaki dayanışmayı zenginlerin ahlaka aykırı davranışlarıyla karşılaştırır. Suat Derviş'in romanlarının yanı sıra makale ve fıkraları da bulunmaktadır.

Eserleri
Ne Bir Ses Ne Bir Nefes, Ahmet Ferdi, Behice'nin Talipleri, Hiçbiri, Fatma'nın Günahı, Gönül Gibi, Emine, Hiç, Çılgın Gibi.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 469
favori
like
share