yarim elma tiyatrosu - yarimelmatiyatrosu - yarim elma - yarim elma gönül alma - tiyatro piyesleri - tiyatro gösterileri - gurbette tiyatro sanati - gurbette sanatcilar - almanyada tiyatro grubu - almanyada tiyatro gösterileri - tiyatro sketcleri

Kolay değil, neredeyse tam yarım asırdır Almanya’dayız, Batı Avrupa’dayız. Acı tatlı nice hayat hikayelerinin yaşandığı bu diyarda hayat bir şekilde devam ediyor. Başlangıçtaki makus talih yeni yeni kırılıyor. Ana toplum kucağını açarken, Türk asıllı orta sınıf sosyal hayatın merkezinde yerini alıyor.

Türkler kendilerini ifade etmek için artık sanata ve edebiyata da yöneliyor. Yani evrensel bir dili keşfediyor. Bu dil sayesindedir ki, Goethe kendinden dört yüzyıl önce yaşayan Hafız ile manen diyalog kurabilmiş ve etkilenmişti. Bundan olacak ki Batının inançsızlık çukuruna doğru hızla sürüklendiği o yıllarda peygamberimize methiyeler düzmüştü. Buradaki kitlelerle sanat ve edebiyat yoluyla kurulan iletişimin sihirli ve etkileyici bir yanı var. Yarım Elma Tiyatrosu buna en güzel misal. İlk defa Lüdenscheid Kültür Evi’nde “Stefanie Öztürk ailesini entegre ediyor“ (Stefanie integriert die Öztürk’s) adlı oyunla sahne aldılar. İki saat süren oyun seyredenleri adeta büyüledi. Zaten tiyatro gereği gibi kullanıldığında böyle bir özelliğe sahip. Bir de konu güncelse ve dil taşı gediğine koyma esprisiyle ustaca kullanılıyorsa tadına doyum olmuyor.

İdeal Eğitim Merkezi’nin organize ettiği tiyatroya bilhassa Alman öğretmenlerin ve Türk gençlerinin yoğun ilgisi göze çarpıyor. Kültür Evi, 400’ü aşkın tiyatroseverle hemen hemen dolu. Lüdenscheid belediye başkan yardımcısı Ursula Meier da orada, yanyana oturuyoruz. Geldiğine pek memnun. Pür dikkat, kah alkışlarla kah kahkahalarla oyuna eşlik ediyor. Tiyatro bitiminde o da herkes gibi ayakta alkışlıyor oyuncuları. Tiyatronun amacına ulaştığının göstergesi bu tabloydu.

Buradaki en büyük pay şüphesiz tiyatronun kurucusu ve baş oyuncusu Murat İşboğa’ya ait. Muazzam bir performans sergiledi. Öztürk ailesinde babayı oynarken, Türk işçilerinin konuştuğu Almancayı büyük bir beceriyle kullandı. İronilerle dolu ifadelere mimikler de eklenince keyifli, neşeli ve düşündürücü estanteneler ortaya çıktı. Dahası Alman ve Türklerin birbirleriyle ilgili önyargıları da en güzel şekilde işlenmiş oldu.

Biraz da muhtevaya eğilirsek; baba Öztürk ile oğlu TV’de Almanya-Türkiye maçını izler ve Türkiye 2:0 önde götürür. Bu sırada kızının arkadaşı Stefanie gelir. Kimin kazanacağı konusunda iddiaya girerler. Son dakikada Almanya kazanınca anlaşmaya göre Stefanie Öztürk ailesinde kalarak babaya Almanca ve Goethe’yi öğretecektir, sonunda da baba sınava tabii tutulacaktır. Konu Almanca’da her ismin cinsiyetini belirten der, die, das kelimeleri ile Goethe’nin hayatı ile ilgili kısa bir bilgiden ibaret. Burada Almanca’nın önemi ile dil öğrenmedeki zorluklar hicvedilerek işlenir. Bir başka sahnede ise Türk ailelerindeki geleneksel kız isteme meselesi işlenir. Sonunda sınavı kazanan baba Öztürk’e entegrasyon belgesi verilir. Birçok kültürel değerlerin, karşılıklı önyargıların ele alındığı oyunda aslında göç sürecinde yaşanan trajikomik unsurlar da yerini bulur.

Oyunun en sonunda baba Öztürk aile albümünü gösterirken, bir anda birinci nesil misafir işçilere ait fotoğraflar duvara yansıtılmaya başlar ve seyircileri yıllar öncesine götürür. Günümüzde 3. neslin muhatap olduğu entegrasyon tartışmalarından, kömür madenlerinde bu tartışmalardan habersiz ömür çürüten işçilere geçiş, insanlarda nereden nereye diye derin düşüncelerin oluşmasına yol açtı. En azından göç tarihi bir şerit gibi gözler önüne serildi.

Bu tarz, gayret ve muhtevayla Yarım Elma Tiyatrosu’nun kısa süre içinde büyük beğeni kazanacağını düşünüyorum. Birçok sosyal meselenin anlatılması açısından evrensel bir dil olan tiyatro kullanılarak bu konuların irdelenmesinin ve Türk toplumu tarafından bir öz eleştiri mantığını da içine katarak sunulmasının toplumda kabul göreceği muhakkak. Birkaç Türkçe cümlenin yanında genel olarak Almanca oynanan tiyatro bütün topluma hitap edecek nitelikte. Başta Murat İşboğa olmak üzere katkısı geçen herkesi tebrik etmek gerekiyor.

21 Haziran 2009, Pazar
MUHAMMED MERTEKOyunları:

Stefanie integriert die Öztürks / Stefanie Öztürk ailesini entegre ediyor - Almanca Komedi

Öztürk ailesinin babası Ali Öztürk kızının okuldan arkadaşı Stefanie ile bir iddia ya girer ve kaybeder. Bunun neticesinde Stefanie bir hafta boyunca Öztürk ailesinde kalıp ailenin babasını Alman toplumuna entegre edip Almanca öğretmeye çalışır ve yanlış anlaşmalar ve kahkaha kaçınılmaz olur.
Oyunda Türk ailelerinin problemleri, Alman toplumuyla olan diyalogları ve entegrasyon meselesi ele alınıyor.

Senaryo: Murat İşboğa


Ekip:

Ayşe Gül Kılıç - Oyuncu
Lena Kemper - Oyuncu
Bünyamin Özcan - Oyuncu
Ísmail Kaygısız - Oyuncu
Mevlüt Karadağ - Oyuncu
Hatice Sünün - Oyuncu
Sadık Özyener - Oyuncu, Müzik
Aylin Dinç - Oyuncu, Müzik
Sezai Ínan - Ses ve Işık, Oyuncu
Mikail Bayram Özdemir - Oyuncu, Ses ve Işık
Murat Íşboğa - Senarist, Yönetmen, Oyuncu
Muhammed Mertek - Konsept Danışmanı


yarimelmatiyatro.de

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3246
favori
like
share
mucatto Tarih: 10.10.2009 00:08
Tabi yazdiklarimdan Leverkusen iyi gecmedi anlami cikmasin. Aksine cok güzel gecti. Daha fazla alman olmasini isterdim. Seyirci de iyidi. Ama dediginiz gibi karsilastirma imkanimiz oldugu icin bunlari söyleyebiliyorum.
Bu arada yeni oyunlar, piyesler vs ile alakali bilgileri sayfamizda devamli veriyoruz. Fakat önümüzdeki senenin yazina kadar izlediginiz almanca oyunun disinda yeni bir oyun düsünmüyorum. sadece daha önce de oynadigimiz türkce oyunlari istek üzerine oynayabiliriz. umarim leverkusene bu baglamda yeni bir oyunla tekrar geliriz.

selamlar
Sari Menekse Tarih: 01.10.2009 22:09
Keske Leverkusen icin de ayni seyleri söyleyebilseniz. Buna ragmen herkes icin güzel gectigini düsünüyorum, en azindan seyircilerin gösterdigi olumlu tepkilerden bunu gözlemledim. Tabii ki siz bu konuda bir cok bulusmalari karsilastirarak kiyaslayabiliyorsunuz.
Sesinizi daha cok insanlara duyurmanizi, daha genis kitlelere hitap etmenizi dilerim.

Ilk olarak "Stefanie integriert die Öztürks" oyununuzu izledim. Diger piyeslerinizi tekrar oynayacaginiz vakit orada olmak isterim.
mucatto Tarih: 01.10.2009 16:29
Öleyse cok tesekkür ederim. Óyunu begendiginize sevindim. Ama sunun garantisini vereyim, 6. ayda ayni oyunu Lüdenscheid sehrinde oynadik ve cok daha coskulu ve keyifli gecmisti. Bu arada bu Cumartesi Hamm da oynuyoruz. 30 Ekim de ise Köln de oynayacagiz. Ama sayfayi buldugunuza göre zaten oradanda takip ediyorsunuzdur.
Tekrar teekkür ederim. Görüsmek üzere...

Selamlar, Saygilar... Murat Isboga
Sari Menekse Tarih: 01.10.2009 16:22
Sayin Murat bey bu kadar cabuk burayi bulmaniz acikcasi beni sasirtti ve ayni zamanda sevindirdi de
Main Board'a hosgeldiniz. 27.09.09 tarihinde tiyatro gösterinize gelmistim. Sizi ve ekibinizi seyretmek cok keyifliydi. Ne yazik ki Almanya da Türkce tiyatro oyunlari pek olmuyor, oldugunda da pek duyulmuyor. Tiyatroya ilgi duyanlar icin Yarim Elma'yi tanitmak, haberdar etmek istedim.
Yarim Elma'yi özellikle Köln cevresi NRW bölgesinde daha sık görmek isterim.
Basarilarinizin devamini dilerim.
mucatto Tarih: 01.10.2009 02:00
Sari Menekse merhaba,

ben Murat Isboga. Yarim Elma nin kurucusu. Burada grubn reklamini yapman beni sasirtti. Tanisiyormuyuz??
Sari Menekse Tarih: 27.09.2009 20:35
Anneler Günü Programı - şarkılı, şiirli, tiyatrolu duygusal komedi

Her senenin mayıs ayında annelerimizin anneler gününü kutlarız. Bu özel güne has Yarım Elma olarak bir Anneler Günü paket programı hazırladık. Şarkı ve şiirlerle ağlatıp, kısa tiyatro oyunlarıyla güldürüp düşündürdüğümüz programda konu herzaman annelerimiz.

Hazırlayan: Yarım Elma Ekibi
Sari Menekse Tarih: 27.09.2009 20:34

Evcilik Oyunları - altı skeçten oluşan komedi programı

Evcilik Oyunları isimli programımız karı koca ilişkilerini anlatıyor. Kısa kısa skeçlerden oluşan programda kız istemeden, evlilik sonrası ilk sabaha, hastanede dünürlerin torun başında kapışmasından, ideal karı kocaya bir çok hikaye espirili bir dille anlatılıyor.


Senaryo: Murat İşboğa
Sari Menekse Tarih: 27.09.2009 20:33
Babam Adam Olacak - iki perdelik trajikomedi

"Babam Adam Olacak" isimli oyunumuz iki perdeden oluşuyor ve süresi 1,5 saat. Almanya da yaşayan Hamdi Sütcü ve ailesinin trajikomik hikayesi anlatılıyor. Ailesiyle ve çocuklarının eğitimiyle ilgilenmeyen sorumsuz babanın ilgi alanları evde magazin programları ve futbol izlemek. Bundan artan boş zamanlarında ise işsiz olan Hamdi Sütcü kahveye gider. Eşi Neriman ve komşusu Fikriye Hamdi yi yola getirmek için planlar yapıp oyunlar oynarlar. Alman ve Türk kültürü arasında kalmış ailenin çocukları 18 yaşındakı Metin ve 16 yaşındaki Ayşe ise bu durumdan olumsuz etkilenirler. Birgün komşusu Fikriye ye düğün kasetlerini göstermek isteyen Nerimani bir sürpriz beklemektedir: Kocası Hamdi düğün kasetinin üzerine maç çekmiştir...

Senaryo: Murat İşboğa