Hata yapmaya izin vermek yaşamda verebileceğiniz en özgürlük verici karardır.

Böylece mükemmele ulaşmaya çalışmanın getirdiği sınırlamalardan kurtulmuş ve pek çok yeni fırsatı önünüze açmış olursunuz.

Mükemmellik limit demektir. Bunun birinci nedeni mükemmele ulaştığınızda bundan daha öteye gidemezsiniz. İkinci olarak mükemmel olmaya öyle şartlanırsınız ki hata yapmaktan korkarak pek çok fırsatı geri tepersiniz.

“Bir işi mükemmel olmasa da yapmak, mükemmel olarak hiç bir iş yapmaktan daha iyidir” (Robert H. Schuller). “Better to do something imperfectly than it is to do nothing flawlessly”

Kendinize hata yapma hakkı tanıdığınızda dünyayı önünüze açmış olursunuz. Bilirsiniz ki bir şeyi doğru yada mükemmel yapmak önemli değildir, çünkü her zaman yetersiz olduğunuz alanlar olacaktır. Bunun yerine hedefiniz, öğrenmek ve kendinizi geliştirmek olacaktır ve ancak hata yaparak öğrenebileceğinizi bilmektir.

Bir işi yapmadan önce mükemmel olduğuna inanan biri misiniz? Kulağa komik geliyor ama pek çok insanın ileriye gitmesini engelleyen en önemli problem bu düşünceye sahip olmaktır. Örneğin pek çok insan topluluk içinde konuşmaktan korkar. Gerçekte korktukları insanlar önünde hata yapmaktır. Duygu ve düşüncelerini pek çok insana duyurabilecek iken bu korkuları yüzünden asla hedeflerine ulaşamazlar. Hatta yaptıkları iş bunu gerektirse bile topluluk önünde konuşmaktan kaçınırlar.

Gerçekte topluluk önünde konuşmayı başaran insanlar bu yetenek ile doğmuş değillerdir, sadece çıkarlar ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar, sonrasında ise hatalarından öğrenip bir sonraki sefer bu hataları tekrarlamamaya çalışırlar. Böylece sürekli pratik yaparak kendilerini geliştirirler.

“Yapmak için öğrenmemiz gereken, yaparak öğrendiğimizdir”. (Aristotle).“What we have to learn to do, we learn by doing”.

Her hangi bir ofiste çalışan herkes post-it kağıtçıklarından haberdardır; mesaj yazmak, bir döküman içindeki sayfaları işaretlemek ve önemli bilgileri not almak için kullanırız. Biliyor musunuz, Post-it kağıtları yapıştırıcı yapmaya çalışırken başarısız olunması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Saygılarımla

Çiğdem Alper

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2672
favori
like
share