Rize'yi önceki gece vuran sel felaketinde 7 kişi hayatını kaybetti. Rize'de ağustostan bu yana selde can verenlerin sayısı 15'i buldu.

Ağustos ayında 20 gün arayla meydana gelen iki sel felaketine sekiz, üç yıl önceki felakette de 32 kurban veren Rize'de önceki gece yaşanan sel baskını sonucunda da 7 kişi yaşamını yitirdi. Gündoğdu Beldesi'ne bağlı Veliköy'de oturan 55 yaşındaki Bayram Agun, 50 yaşındaki eşi Huriye Agun ile oğulları 20 yaşındaki Tamer 5 yaşındaki Ahmet Can, yamaçtan kayan toprağın evlerini yutması üzerine hayatını kaybetti. Aynı yerde 40 yıl önce de Argun ailesinden iki kişinin heyelan nedeniyle öldüğü öğrenildi. Rize'nin Engindere Mahallesi'nde oturan 18 yaşındaki Tuğba Taylan da evin önünden geçen Güneysu Deresi aniden taşınca anne-babasının gözleri önünde sel sularını kapılarak can verdi. Ambarlık'ta oturan 30 yaşındaki Havva İsmailoğlu ve 70 yaşındaki amcası Muhammet İsmailoğlu da sel sularına kapıldı. Havva ağaca tutunarak kurtulurken amcası Muhammet İslamoğlu sel sularına kapılarak kayboldu. Bu arada ağabeyinin öldüğünü duyan Havva İslamoğlu'nun 65 yaşındaki babası Ahmet İslamoğlu da kalp krizi geçirerek yaşamını kaybetti. Ambarlık Köyü'ndeki Çay-Kur'a ait çay fabrikasında büyük maddi hasar oluştu. Sel suları, Rize'de bir sürücü kursuna ait otobüs ve kamyonu da 500 metre sürükleyip hurdaya çevirdi. Rize'de son iki ayda üç kez sel ve heyelan oldu. Ağustosta Çamlıhemşin'de ve Çayırdüzü köyünde toplam sekiz kişi can vermişti. 23-24 Temmuz 2002'deki en büyük felakette ise 32 kişi yöldü.

METEOROLOJİ'DEN YAĞIŞ UYARISI
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yağışların Rize, Trabzon, Giresun, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Ordu, Kars, Ardahan ve Iğdır ile Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Sivas, Sinop ve Van çevrelerinde devam edeceğini bildirdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 519
favori
like
share