BOKS TARİHİ

Boks sporu ilk olarak Eski Yunan ‘da ortaya çıkmıştır. Ancak o zamanlarda Eski Yunan ve Roma’da çok acımasızca oynanan bir spor dalıydı. Oyun birinin ölümüne kadar devam ediyordu. Bu nedenle Boks çoğu zaman yasaklanmıştır. Fakat 18. yy’da İngiltere’de yeniden ortaya çıkmıştır. Çünkü boks insanlar tarafından çok beğeni kazanmıştı. 1719’da James Fig İngiltere’de bir ring kurdurdu ve yeniden boks maçları başladı. Fakat o eski şiddet devam ediyordu. Çünkü maçlar, çıplak yumruklarla yapılmaya devam ediyordu. İngiltere’de 1866'da Amatör Spor Kulübü kuruldu. John Chambers ve VIII. Queensburg ‘un yönlendirmesiyle eldivenle yapılan maçlar için kurallar getirildi. Böylece çağdaş boksun temelleri o yıllarda spor kulübünün kurulmasıyla atılmış oldu.

ABD'de ise boks 19. yüzyılda ortaya çıktı. Boksa olan ilgi 1880'lerde John L. Sullivan'la birlikte arttı. John L. Sullivan, 1886 yılında yaptığı maçlarla boks alanında önemli gelişmeler sağladı. Eldivensiz ve eldivenli boks maçlarında önemli gelişmeler sağladı. Dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu kazanan ilk Siyah boksör Jack Johnson’dı. 1937'de ağır sıklet şampiyonu olan Joe Louis, bu unvanı kazanan ikinci Siyah boksör oldu. Louis, bu unvanını 25 kez korudu ve 1949'da yenilmeyen şampiyon olarak emekliye ayrıldı.

1950’lerde Rock Marcian ile ABD boks alanında yine atağa kalktı. Rock Marcian o yıllarda yumruk şampiyonu oldu. 1956’da boks hayatında yaptığı hiçbir maçtan yenilgi almayarak boks hayatına son verdi. 1960'lar ve 1970'lerde dünya ağır sıklet boksunun efsanevi kişisi Muhammed Ali’ydi. ABD’de ağır sıklet dışındaki sıkletlerde de önemli boksörler yetişti. Henry Armstrong, George Dixon, Willie Pep, Joe Gans ve Benny Leonard bunların başında gelir.

Etiketler:
kaya.1983 kaya.1983
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 695
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 01.10.2009 22:35
ellerin dert görmesin uf ya aşıgım be gökhan saki ye
ayrıca nurhayat hiçyakmazer canım arkadaşım benim süper olmuş emeğine sağlık.
bende lisanslı olarak kıck boks yapıyorum ve maçlarım var kendi adıma manyak sevindim paylaşımına ve kullandıgın resimler süper harikasın dostum
başarılar
Mckodq Tarih: 29.09.2009 18:10
Teşekkürler.